СЕКОЕ УТРО ПОЈАДУВАЛ ПО 3 ЈАЈЦА: Што се случило со неговиот организам по неколку недели?

- Advertisement -

Јајцата се намирница со голема биолошка вредност и хранливост.

Еве го искуството на еден маж која јадел само јајца за појадок.

Скоро секогаш јадев јаболки, банани, или друго овошје за појадок, но многу пред да дојде време за ручек огладнувам и одлучив да го променам појадокот и тоа да бидат јајца. Конкретно 3 јајца секое утро секој ден во неделата.

- Advertisement -

Зошто јајца?

Затоа што тоа е совршен мал пакет -богати се со протеини, но и селен, омега 3-масни киселини, витамини Д, Е, и Б12. Исто така, само две јајца на ден ја исполнуваат дневната потреба на организмот за хранливиот холим кој ја зголемува меморијата.

Знаев дека ќе се најде голем број од оние луѓе кои тврдат дека холестеролот е убиствен. Но, неодамна всушност се изнесени тврдења дека диетскиот холестерол нема влијание на холестерлот во крвта. Исто така, тоа колку јајца смеете да изедете неделно во голема мерка зависи и од фактот како изгледа остатокот на вашата исхрана но и од тоа колку сте активни.

Јас да кажеме дека сум физички многу активен и се хранам разновидно и урамнотежено, па 3 органски јајца во моето дневно мени не направија проблем.

Еве што се случува со вашиот организам ако јадете вака:

  • Брзо се слабее
  • Се јакне имунитетот
  • Влијае на подобро памтење
  • Се намалува депресијата
  • Се забавува стареењето
  • Се намалува ризикот од срцеви болести
  • Се градат мускули

Последни објави

spot_img

Поврзани објави