Секој ден појадував по три јајца: Еве што се случи со моето здравје, се зачудив!

- Advertisement -

Секој ден појадував по три јајца: Еве што се случи со моето здравје, се зачудив!Се одлучив за личен експеримент и решив да појадувам по три јајца секој ден во текот на една недела. Резултатите ме воодушевија.

Првиот чекор во мојот експеримент беше да се соочам со долгогодишниот мит дека јајцата имаат негативен ефект врз срцето. Излегува дека оваа перцепција е застарена и истражувањата покажале дека јајцата не се толку штетни како што се мисли. Нутриционистката Џоана Бурдеос ми објасни дека јајцата се богати со протеини и есенцијални хранливи материи како витамини растворливи во масти, витамини Б, фолна киселина и холин. Освен тоа, јајцата се нарекуваат „целосен протеин“ поради сите девет есенцијални аминокиселини што ги содржат – вели Џејми Статис, новинар на магазинот „Healthy“.

– Првиот ден направив фритата со преостанатиот лосос, послужена над освежителна рукола со фета. Следниот ден, брзајќи да се спакувам за пат, зедов три варени јајца со салата. Потоа јадев изматени јајца, па омлет, па испечени јајца, па пак варени и печени. И така се трудев една недела. Овој експеримент предизвика повеќе од само промена во мојата исхрана – исто така влијаеше на моите секојдневни одлуки.

- Advertisement -

Во текот на неделата, вели таа, забележала дека станува повнимателна во изборот на другите намирници што ги јаде во текот на денот.

– Наместо да го здробам колачот, се одлучив за две јаболка. Оваа промена ме одржуваше заситен подолго време, што се покажа корисно за време на долгите летови и напорните денови.

Иако има контроверзии околу тоа колку е безбедно да се јадат јајца секојдневно, истражувањата се менуваат со текот на годините. Харвард здравство сега сугерира дека просечниот здрав човек може да консумира до седум јајца неделно без значителни последици.

– Диететичарот нутриционист Бланка Гарсија ме потсети дека е важно да се одржува разновидноста во исхраната и дека јајцата не треба да се консумираат во преголеми количини секој ден. После една недела експериментирање, сфатив дека јајцата се многу вреден извор на протеини и хранливи материи. Имам намера да задржам некои навики, како на пример јадење тврдо варени јајца како ужина или подготовка на различни јадења како омлети и фритати. Овој експеримент ме потсети дека храната не е само гориво за телото, туку и алатка за донесување подобри секојдневни здравствени одлуки.

Ако барате начин да ја подобрите вашата исхрана, размислете да вклучите јајца во вашиот појадок. Моето искуство покажува дека малата промена во исхраната може да има значително влијание врз вашето здравје и секојдневниот живот.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави