Се бара личност ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА БЕСПЛАТНО НА СИЦИЈАЛИЈА, ама под овие услови

- Advertisement -

Бегство во прекрасно италијанско село можеби изгледа како невозможен сон, но Airbnb ќе му ја оствари оваа желба на еден среќник.

Airbnb бара некој кој ќе живее во реставрирана трикатна куќа на Сицилија во текот на целата година, без никаков паричен надоместок.

Куќата се наоѓа во руралниот град Самбука ди Сицилија, кој има 6.000 жители, чии градски власти започнаа проект за куќа од 1 евро пред три години за да го промовираат културното наследство, да ги поттикнат меѓународните инвестиции и да ги поттикнат младите да се преселат во руралните области.

- Advertisement -

Трикатницата во Самбука ја купи Airbnb, и од кандидатот бара активно да се вклучи во заедницата и, меѓу другото, да ги дочека домаќините во нивно име.

„Со новооткриената флексибилност за живеење и работа од далечина, едно лице ќе добие можност да се пресели на Сицилија со своето семејство, партнер или пријател и да се пресели во оваа уникатно реновирана куќа“, според Airnbnb.

„Идеалните кандидати треба да бидат посветени на домаќинството и придонесот во руралниот живот. Нивниот престој во Самбука ќе се одржи во период од една година, почнувајќи од 30 јуни, при што среќниот добитник ќе ја задржи целата заработка од домаќинството на Airbnb“, велат тие.

Бидејќи ова е иницијатива на Airbnb, избраниот кандидат ќе треба да ги угости гостите, а ќе може да ги задржи парите од резервации.

Домаќинот ќе ги пречекува гостите на Airbnb од целиот свет најмалку девет месеци во годината“, се вели на веб-страницата на Airbnb.

Избраните локални жители исто така ќе имаат можност да ги подобрат своите вештини додека престојуваат во Самбука, заедно со курсеви за италијански јазик и готвење.

За разлика од другите куќи во официјалната шема на домови од 1 евро, на кои генерално им треба големо реновирање, имотот на Airbnb веќе претрпе комплетно реновирање, благодарение на архитектонското биро Студио Дидеа.

Иако апликантите можат да донесат семејство или пријатели да живеат со нив, престојот е ограничен на максимум двајца возрасни и две деца.

Кандидатите мора да бидат постари од 18 години, да зборуваат англиски, а доколку знаат италијански, ова се смета за бонус.

 

Последни објави

Пијалак од овес за чист црн дроб – како да се подготви и како да се земе

Пијалак од овес за чист црн дроб - како да се подготви и како да се земе Овесната каша има одличен терапевтски и прочистувачки ефект...

Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб

Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб Во повеќето случаи на заболување на замастен црн дроб, нема специфични симптоми и пациентите не се ни...

Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми

Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми Мешавината од лимон, сол и бибер е прекрасен лек за 6 проблеми. 1. Болки во...

Црн пипер – корисен или штетен е за нашето здравје

Црн пипер - корисен или штетен е за нашето здравје Постојат спротивставени мислења за здравствените придобивки од црниот пипер. Модерната наука сугерира дека придобивките од...

Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ

Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ За многу луѓе, пролетта е поврзана со алергиски симптоми како што се кивање, течење на носот, главоболка, течење...

Поврзани објави

error: Content is protected !!