Се причестив и отидов на вонтелесно оплодување: Сека Алексиќ, искрено за борбата за потомствоv

- Advertisement -

Последните недели, Сека Алексиќ редовно снимаше видеа за нејзиниот канал на ЈуТјуб, а овој пат зборуваше за своето искуство со ин витро оплодување.

Откако доби многу прашања на оваа тема, Сека, која има два сина, реши да сподели детали со фановите за тоа како изгледал нејзиниот пат кон потомството.

Мојот пат до потомството не беше лесен,jас сум личност која чекаше седум години да роди дете. Со сопругот се боревме седум години да добиеме дете. Ин витро оплодувањето е само 30 проценти. Направив три ин витро оплодувања, третото успеа, првите две беа неуспешни. Кога ја решивме мојата отпорност на инсулин, беше многу полесно, пиев апчиња четири години, тие помогнаа да се реши тој проблем. Кога се решивме за третото ин витро оплодување, по совет на мојот духовен отец, отец Никола, и по предлог на друг свештеник, отец Аца, неговиот колега, започнав да го пијам маслото од Свети Нектариј. Отец Аца беше на Егина и ми донесе масло на Свети Нектариј и му рече на мојот духовен отец отец Никола да ми го даде мене и на мојот сопруг Вељко – започна Сека, а потоа продолжи:
Што се однесува до маслото од Свети Нектариј, постои еден правилник, не можете да го користите без благослов и постојат правила како да се користи, колку капки се земаат. Жената го пие, се причестува и потоа оди во процес на ин витро оплодување. Ние го почитувавме сето тоа, јас и Вељко. Се причестив и отидов на вонтелесно оплодување и му благодарам на Бога, мојот Јаков се роди.

- Advertisement -

Сека, потоа зборуваше за следниот процес, кога е зачнат нејзиниот помлад син Јован.
Две и пол години повторно отидов на ин витро оплодување, само ќе ви кажам дека молитвите на Свети Нектариј беа одговорени од Господ и дека јас и Вељко станавме родители. И Бог ќе дозволи да станеме пак. Верниците кои веруваат, тие знаат, тие знаат кој е Свети Нектариј, тој е голем чудотворец. Бев и на Егина, каде што живееше и каде беше погребан. Неговите масла се навистина чудесни, лечи секој што има проблем. Неопходно е човекот да има верба, тогаш половина од проблемот е решен – рече пејачката.

Само храбро и имајте верба – Сека конечно ги поддржа сите жени и парови кои се борат за потомство.

Фото: Инстаграм/sekaaleksic

Последни објави

spot_img

Поврзани објави