Сите го газиме, а не сме свесни колку е ова растение лековито

- Advertisement -

Градинарскиот плевел „тученица“ се цени многу во странство, додека кај нас таа останува многу потценувачка. На пример во Грција, Турција, Мексико и САД се продава како зеленчук на пазарите, а во Германија е поскапа од грозјето.

Во далечна Индија се користи за лекување на рани, а кај нас во минатото тученицата била користена во пити и салати. Уште во антиката Хипократ го применувал растението за лекување на крварење во матката и гинеколошки заболувања.

Друг научник во 1 век п.н.е. Диоскорид пишувал дека тученицата ја намалува главоболката и отстранува паразити. Витаминот Ц во тученицата е 7 пати повеќе отколку во цитрусовите плодови. Таа содржи и Омега-3 (α-линоленска киселина) и други масни киселини, кои се 5 пати повеќе од содржаните во спанаќот. Тие се малку повеќе дури и од некои рибни масла и штитат од инфаркт.

- Advertisement -

Содржи витамини А, Б6, В9, од минералите содржи – калиум, калциум, натриум, фосфор, магнезиум, железо и манган.

Таа е прекрасно средство за лекување и превенција очни болести. Содржи 44% од дневната доза витамин а – 1320 IU/100 година.

Го регулира нивото на шеќерот во крвта, помага за подобрување на срцевата активност и го стимулира имунолошкиот систем. Згора на тоа ги штити хормонскиот и кардиоваскуларниот систем. Корисна е при артритис, мигрена, кашлање, мускулни тензии и изгореници.

Тученицата содржи уште и два моќни антиоксиданти – пигментите бетаксантин и бетацианин. Тоа ја прави корисна во превенција на ракот.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави