СИТЕ НИЕ ГИ ЈАДЕМЕ ЗАТОА ШТО МИСЛИМЕ ДЕКА СЕ ЗДРАВИ, А ОВА СЕ НАЈЛОШИТЕ 3 МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: Незабележливо дебелеат и ја уништуваат цревната флора

- Advertisement -

СИТЕ НИЕ ГИ ЈАДЕМЕ ЗАТОА ШТО МИСЛИМЕ ДЕКА СЕ ЗДРАВИ, А ОВА СЕ НАЈЛОШИТЕ 3 МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: Незабележливо дебелеат и ја уништуваат цревната флораДоколку уживате во овошни јогурти и павлака, оваа вест нема да ве израдува. Ова се најлошите млечни производи за здравјето.

Многу лекари се согласуваат дека редовната употреба на ферментирани млечни производи, кои содржат бактерии корисни за цревната микрофлора , е основа на здрав начин на живот и правилна исхрана. Сепак, не сите од нив имаат корисен ефект врз човечкото тело. Диететичарката Дарија Русакова состави листа на ферментирани млечни производи кои се опасни по здравјето.

Јогуртите со различни адитиви не се природно „млеко“, бидејќи содржат многу повеќе јаглехидрати од кој било друг ферментиран млечен производ. Поради неприродните адитиви и големото количество шеќер, што ја нарушува апсорпцијата на калциум, тие припаѓаат на слатки, а не на млечни производи.

- Advertisement -

Прочитајте што вели гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ за најопасната состојка во јогуртот !

Млечни производи без маснотии
Иако повеќето ги земаат затоа што мислат дека се нискокалорични и здрави, млечните производи со малку маснотии се всушност сè друго освен. Факт е дека во составот на ваквите јогурти се додава скроб за да се постигне потребната конзистентност, која е калорична како јаглехидратите. Проблемот лежи во тоа што „млекото“ без маснотии не го заситува организмот, туку, напротив, го поттикнува апетитот со зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Нутриционистката Бранка Мирковиќ откри какви млечни производи никогаш не треба да купувате!
Павлаката со содржина на маснотии од 25-30 проценти е една од најтешките намирници за варење, ја попречува работата на панкреасот и црниот дроб. Сепак, тоа не значи дека треба целосно да се откажете од оваа храна. За да избегнете дигестивни проблеми и ризик од развој на гастроинтестинални заболувања, доволно е само да го земете оној со помала содржина на маснотии – 10-15 проценти.
Извор/мондо.рс

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!