Сите сакаат пита со јаболка! Испечете ја по РЕЦЕПТ НА БАБА и нема да пропаднете – се топи во уста!

- Advertisement -

Сите сакаат пита со јаболка! Испечете ја по РЕЦЕПТ НА БАБА и нема да пропаднете – се топи во уста!Пита со јаболка е класичен десерт кој воодушевува со својата едноставност и неодолив вкус. Ова сочно задоволство, со својата крцкава кора и миризлив фил од јаболка, често се подготвува во многу домаќинства ширум светот. Еве еден од рецептите и неколку совети како да направите совршена пита со јаболка.

Задоволството направено од кора и јаболка е совршена комбинација на крцкавоста на кората и сочноста на јаболката. Овој рецепт е едноставен, но исклучително вкусен, совршен за сите љубители на слатки.

Јаболката се полни со витамини, минерали и антиоксиданси, што ги прави идеална состојка за здрав десерт.

- Advertisement -

Потребни состојки:

  • 500 гр готови тенки кори за баклава
  • 1 кг јаболка
  • 4 лажици гриз
  • 2 лажици шеќер
  • малку цимет
  • Масло

За прелив:

  • 1 чаша 200 гр шеќер
  • 1 чаша вода
  • 1 ванилин шеќер
  • лимон

Подготовка:

Јаболката изрендајте ги, па додајте ги шеќерот, циметот, гризот и малку масло. На масата премачкајте ја кората и премачкајте ја со масло. Додадете ја втората, па премачкајте ја третата кора.

На дното ставете 3 лажици јаболка и распоредете ги по должина. Свиткајте во ролна и наредете во подмачкана тава. Се сече на помали кифлички и се премачкува со масло.

Печете на 200 степени околу 40 минути додека не поруменат. Истурете шеќер во тава, додадете вода и прстени од лимон, варете 3,4 минути. Кон крајот додадете ванилин шеќер и изладете. Прелијте ја печената пита и послужете разладена.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави