Сопругот го однесе последниот денар од куќата и не остави со бебето: Сè додека сум жива нема да заборавам што направи тогаш свекрвата!

- Advertisement -

Мојот сопруг ме напушти кога најмалку очекував. Ја зеде целата наша заштеда, последниот денар од куќата и отиде со својата љубовница. Останав во нашиот изнајмен стан со шестмесечно бебе во рацете.

Кога свекрва ми дозна, колку побрзо, толку подобро се појави пред вратата. Мислев дека сега ќе има лекција, потсмев, потсмев, но таа само кратко рече:

„Спакувај ги своите работи, подготви го своето бебе и дојди со мене.

- Advertisement -

Се обидов да одбијам, тоа беше навистина непријатна ситуација. Свекрвата и јас не сме биле во добра врска од кога се запознавме. Не се приближивме, никогаш не слушнав убав збор за себе од неа, и, рака на срце, ниту таа не е од мене. Сепак, на мое големо изненадување, сфаќајќи во каква ситуација се најдов, свекрва ми беше единствената личност што остана со мене и ми ја подаде раката.

Дури и родилката ми рече дека нема место за мене и за детето со неа, бидејќи таму живее веќе и мојата постара сестра со деца, која се разведе една година порано. Тоа беше моментот кога првпат и реков благодарам на свекрвата.

„Ајде, ние не сме странци“, таа некако непријателски ме привлече и буквално ми го зема бебето од рацете.

„Ајде убавице. Мама има работа, мора да те спакува. Дали сакате да живеете со вашата баба? “, И рече свекрва ми на ќерка ми. „Секако дека ќе, баба ќе ти раскажува приказни, плетени плетенки…“

Ја слушав и гледав и не ми се веруваше. Се спакував и отидов со неа. На уште поголемо изненадување, свекрва ми и на ќерка ми ми ја дадоа најголемата соба што ја имаа во станот и таа се пресели во една мала. Таа виде дека сум повторно шокирана, па ми намигна и ми рече:

„А што мислеше? Да те ставам во тој мал хаос? За што ми треба повеќе простор? Потребен ви е на вас и на детето“, рече таа и ни рече да јадеме.

„Вие доите. Го варев вашиот зеленчук и варено месо. Мислам, ако сакаш, ќе ти направам нешто друго, но овие ги јадеа медицинските сестри во мое време. Вие сами одлучувајте“, ми рече свекрвата.

Секако дека јадев што ќе зготвеше. Понудив да и ја исчистам масата и кога и го одземав вишокот храна и фрижидерот, видов дека е полна со храна за бебиња, свежо овошје и зеленчук за кашата што ќерка ми ќе започне да ја јаде.

Следниот ден доживеав уште поголем шок кога ми се обрати:

„Знам дека овој стан не е нешто. Ако не ви се допаѓа, можеме да го продадеме и да купиме некои други. Не се срами, можеш да ми кажеш сè што мислиш “.

И така, таа жена со ладен изглед и непријателски изглед започна да се открива пред мене и сфатив дека отсекогаш била добра жена, која, сепак, не е толку прифатлива сè додека не ја запознаете подобро.

Потоа се растажив и почнав да плачам. Нејзиното однесување длабоко ме трогна. Никогаш никој не се грижел за мене како оваа жена сега, за која мислев дека е мојот најголем непријател во животот. Ме прегрна и ми рече:

„Добро е девојче, добро е. Мажите се суштества на кои не можете да се потпрете. Дадов се од себе да го воспитам да не биде како татко му. И тој ме остави кога мојот син имаше 8 месеци.

Знам што значи да се биде сам со бебе и не дозволувам да ти се случи тоа. Добро е, плачеш, сега собери се, треба да имаш млеко“.

Од ден на ден се дружевме одлично и почнав да ја гледам оваа жена како мајка. Порано не сакав да ја наречам така, но нешто не ми успеа. Сепак, еднаш мојот збор ми избега.

Одевме со ќерка ми и налетавме на мојата пријателка.

„Ова е мајка ми“, ја запознав свекрвата со пријателка. И тогаш видов сосема нова насмевка на нејзиното ладно, малку тврдо лице, кое траеше за момент.

Станавме толку блиски што разговаравме за сè, и јас се навикнав да читам што се случува внатре во нејзиниот ладен израз. Не се осмелував да започнам само една тема и бев страшно заинтересиран – што би му порачала на твојот син кога ќе се врати и што мисли таа за сето тоа. Молчеше за него, никогаш не го спомнуваше. И тогаш го добив тој одговор по шест месеци живот со свекрвата.

Некој заѕвони на вратата. Таа ја отвори. Го слушнав гласот на мојот сопруг.

„Мамо, ова е Вера. Мојата идна сопруга. Можеме ли да останеме со вас неколку дена? Се наоѓаме во финансиска криза… “
Мислев дека животот на свекрвата ми заврши, сепак тој беше нејзино дете, што и да направи.

Тогаш го слушнав нејзиниот глас, постуден отколку некогаш:

„Нема место. Тука живее вашето дете и неговата мајка, која ја ог-рабивте и ја оставивте сама да се грижи. А ти, девојче, внимавај, можеби ќе останеш во таква ситуација кога ќе дојде и трета“, рече во еден здив и ја тресна вратата толку многу што скокнав од креветот од силата на ударот.

Таа се врати во кујната да ја доправи тортата, како ништо да не се случило. Ја запознав со текот на времето, знаев дека ќе биде тешко. Во главата веќе помислив да и го олеснам и да најдам стан на мене и на ќерка ми, за да може да се смири со синот.

Дојдов и ја прегрнав и и реков:
„Мамо, можам…“
„Можеш“, веднаш ме прекина, како да ми го чита умот.

„Можеш да изматиш шлагот, нема да го направиме, утре е роденден, оваа торта мора да биде убава за мојата внука“, рече таа и ми даде до знаење дека треба да се однесувам како да не се случило тоа.

Почнав да работам, животот мина добро, а потоа запознав човек на работа. Станав толку блиска со свекрвата што воопшто не се плашев да и кажам. Да не и кажам после некое време дека ќе се жениме.

Тогаш нејзиното однесување се смени. Подучени од искуството дека не треба да размислувам за најлошото и за најниското за луѓето, веднаш разбрав за што станува збор – заклучи дека нашиот заеднички живот заврши.

„Доаѓаш со нас, и ние ќе го издадеме овој стан“, и објаснив кратко. Повторно ја видов таа ретка, чудна насмевка на моето ладно лице што толку многу го сакав.

Ќерка ми денес има 7 години, баба ми се грижи за неа кога и да е потребно, и со нетрпение го очекува доаѓањето на нејзиното второ внуче. Кажете што сакате, верувајте во предрасуди, но свекрвата ми е ангел чувар. Да не беше таа, не можам ни да претпоставам што ќе се случеше со мене.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави