СО ОВАА МЕШАВИНА ГИ НАМАЧКАВ ЗАБИТЕ И КАРИЕСОТ ИСЧЕЗНА КАКО СО РАКА ОДНЕСЕН: Не мора да одите на стоматолог, ова е евтино решение!

- Advertisement -

СО ОВАА МЕШАВИНА ГИ НАМАЧКАВ ЗАБИТЕ И КАРИЕСОТ ИСЧЕЗНА КАКО СО РАКА ОДНЕСЕН: Не мора да одите на стоматолог, ова е евтино решение!Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, кокосовото масло. Здравјето на забите е многу важно, бидејќи ако забите не се здрави, целиот организам не е здрав

Се разбира, секој од нас сака да има што е можно поубави заби. Меѓутоа, поради тоа честопати имаме тенденција да веруваме во реклами и да купуваме разни хемиски производи кои можат да бидат многу штетни за нашето здравје. На пример, многумина користат моливи за избелување на забите, плакнења за уста кои се полни со штетни материи.

Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, кокосовото масло. Нема калории, има антибактериско и антиканцерогено дејство и затоа се препорачува за лекување на многу болести.

- Advertisement -

Освен тоа, тоа е природен и здрав начин за избелување на забите. Тоа ќе ви помогне да се ослободите и да спречите кариес.

Треба да земете само 2 лажици од ова масло, чувајте го во устата додека не стигне до сите места и заби. Протресете неколку минути, плукајте и исплакнете. Ќе забележите значително подобрување по неколку апликации.

Исто така, за вашите заби да останат здрави што подолго, треба да консумирате многу витамини, храна богата со растителни влакна како овошје, јаткасти плодови и зеленчук.

Најдобри се јаболката, бананите, бриселското зелје и грашокот.

Јадете цели зрна. Тие содржат многу витамини од групата Б и железо. Покрај тоа, интегралните житарки содржат магнезиум, минерал кој помага во апсорпцијата на калциумот и ги зајакнува забите.

Јадете повеќе морска храна ако сакате да внесувате повеќе витамин Д од вашите оброци.

Ставете малку паста за заби на четката и потопете ја во сода бикарбона. Тријте ги забите полека и темелно најмалку две минути, а потоа исплакнете со вода. После тоа, четкајте ги забите само со паста за заби. Повторувајте ја оваа постапка два пати месечно.

ПРОБАЈТЕ ЈА И ОВАА МЕШИНА

За подготовка ќе ви требаат:

  • 1/4 к.лажици кокосово масло
  • 1/4 к. лажици куркума во прав
  • 1/4 к. лажици морска сол

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги состојките додека не се формира хомогена смеса, а потоа нанесете ја на четката и темелно исчистете ги забите.

Не брзајте да ја исплакнете устата. Почекајте 2-3 минути за смесата да делува. Потоа, измијте ги забите со пастата за заби што вообичаено ја користите.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави