Со помош на овие 4 трикови месото никогаш нема да биде тврдо

- Advertisement -

Готвењето месо понекогаш може да биде незгодно, особено кога станува збор за телешко или говедско месо, што обично е малку „поостро“. Вкусот на месото зависи пред се од видот на месото, зачините што ќе ги додадете, маринадата, начинот на кој го подготвувате … Но, без оглед на месото што го подготвувате, постојат четири трикови кои ќе ви помогнат секогаш да бидат меки и сочни.

Направете маринада
Скоро секое месо ќе биде поубаво со маринадата, бидејќи на тој начин апсорбира вкусови и станува меко. Најдобро е да користите кисели состојки како што се сок од лимон или оцет во вашите маринади бидејќи тие најдобро ќе ги омекнат влакната.

Додади сол
Дури и ако не го маринирате месото, важно е да го посолите пред подготовката. Солта ќе поттикне ослободување на природни сокови, така што месото ќе биде значително помеко.

- Advertisement -

Изберете ја соодветната температура
Не секој вид месо може да се готви на иста температура. Недоволно зготвеното месо ќе биде тврдо, додека превареното месо може да биде суво и тврдо. Затоа е најдобро да се истражи и внимателно да се прочита рецептот пред да се подготви јадењето.

Оставете да одстои
Не брзајте и ставете го месото на масата веднаш откако ќе го тргнете од оган. Дајте му малку време да се упие во соковите и да ги апсорбира вкусовите што ќе го направат посочен и помек.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави