СПАСЕТЕ СИ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Моќна напивка за чистење од само три состојки

- Advertisement -

Дури и ако не конзумирате цигари и водите сметка за вашето здравје, само пасивното пушење, односно престој во друштво на пушачи ќе остави сериозни последици на вашите бели дробови.
Затоа прочистете ги своите дишни патишта со помош на три состојки кој поголем број од нас ги има во кујната. Комбинација на ѓумбир, лук и куркума дава моќна напивка.

Ѓумбирот со векови е познат по тоа што ни помага да се ослободиме од одвишната слуз во белите дробови. Лукот има голема улога во спречување на различни болести на дишните патишта, а куркумата е богата со витамини и минерали, има антивирусна. Антибактериска и антиканцерегони својства.

Потребно:
1кг кромид, 1 литра вода, 400 грама шеќер или мед, 2 лажиќки куркума, 1 помал корен од ѓумбир
Подготовка:
Растворете го шеќерот или медот во водата, па ставете да зоврие. Кромидот исечете го на четвртини, исечете го и коренот на ѓумбир и двете состојки одадете ги во водата. Кога мешавината повторно ќе провире, додајте ја куркумата и намалете ја температурата.

- Advertisement -

Варете на тивок огин додека количеството на водата не се намали на половина. Процедете ја смесата и чувајте ја во стаклена тегла. Кога смесата ќе се излади, ставете ја во фрижидер.
Секое утро на празен стомак земете две лажици од еликсирот, како и навечер два часа по оброк.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави