Споделете го рецептот со вашите пријатели: Ќе се изненадите колку е лековито маслото со ловоров лист!

- Advertisement -

Ловоровиот лист е добро познат и омилен зачин и веќе долго време има посебно место во нашите кујни. Но, малкумина знаат дека листот на ова медитеранско, зимзелено стебло може да се користи во бројни здравствени цели, а не само за приготвување на храна.

Ловоровиот лист може да го користите за приготвување на лековито масло кое поседува одлични здравствени својства:

  • намалува болки
  • го смирува нервниот систем
  • го зголемува и поттикнува процесот на потење
  • го јакне имунилошкиот систем
  • поттикнува општа ментална активност
  • се користи за лекување на проширени вени
  • се користи за лекување на болни зглобови

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 30 г ловоров лист
  • 250 мл маслиново масло
- Advertisement -

ПОСТАПКА:

Свежите ловорови листови изгмечете ги и прелијте ги со маслиново масло. Ако користите сув ловоров лист, одвечер сомелете ги листовите и прелијте ги со многу малку врела вода, колку да се направи кашеста смеса и оставете вака да киснат, па следниот ден прелијте ги со масло.

Смесата ставете ја во стаклена тегла, затворете добро и оставете да отстои на темно и ладно место две седмици.

Повремено протресувајте ја теглата. По 14 дена процедете ја содржината низ ситна или двојна газа и складирајте во друг сад.

Ловоровото масло чувајте го на ладно и темно место. Доколку е потребно, пред употреба загрејте го на тивко и втријте го на болните зглобови.

Освен за лекување на болни зглобови, ловоровото масло може да се користи и за воспалени лимфни чворови, мигрени и болки во увото. Ако имате силни главоболки, измасирајте ги слепоочниците со ова масло. Може да се користи и за лекување на акни и митесери.

Ловоровото масло може да ја намали и телесната температура при настинки. Помага и при отстранување на болки во желудникот и цревата, ја нормализира функцијата на црниот дроб и буврезите и го подобрува апетитот. Се консумира по една лажица наутро.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави