Според рецептот на баба ми – Пита со џем од јаболка

- Advertisement -

Научете како да направите вкусна пита со џем од јаболка според рецептот на вашата баба.

– Состојки –

  • 1 чаша млеко
  • 1 чаша џем од јаболка
  • 1/2 чаша масло 100гр
  • маргарин
  • 1 прашок за пециво
  • 250-300гр брашно

– Подготовка –

- Advertisement -

Истурете млеко, џем, масло и маргарин во шерпата за да зоврие. Веднаш штом ќе почне да врие, додадете брашно и прашок за пециво.

Мешајте додека тестото не се соедини и оддели од тавата.

После тоа, извадете го од рерна и оставете го да се олади малку, обликувајте го и печете околу 40 минути на 170 степени.

Додека питата се пече, подгответе ја агдата.

– Состојки –

  • 1 чаша шеќер
  • 1 чаша вода
  • 1/2 чаша џем

Комбинирајте ги сите состојки во тава и оставете да зоврие. Истурете 2/3 од оладената агда врела пита, а потоа остатокот вратете го во рерна.

Гответе уште 2 минути, а потоа истурете друга пита

Последни објави

spot_img

Поврзани објави