Српски Блиц: Заев вети, но не исполни дека нема да се наплаќаат пари за српски државјани на македонските патарини.

- Advertisement -

Кој сака да влезе во Грција преку Северна Македонија, мора да има пасош, образец PLF, потврда за вакцинација или негативен тест за PCR не постар од 72 часа и да дојде на граничниот премин Евзони помеѓу шест наутро и 22:00 часот. Во спротивно, како и тимот на „Блиц“, тие ќе спијат во автомобилот чекајќи вредните грчки граничари да започнат со работното време.

Цело време кружеше информација дека за српските граѓани, рампата кон Евзони најверојатно ќе биде подигната на полноќ, бидејќи отворањето на туристичката сезона во Грција е најавено за сабота, 15 мај Сепак, наскоро во раните попладневни часови, српските туристи добија и зелено светло на Евзони.

Сè изгледаше толку идилично и привлечно, што колони возила со српски регистарски таблички се очекуваа низ Северна Македонија, иако летото започнува за еден месец.

- Advertisement -

Меѓутоа, ако патната треска можеше да се почувствува на граничниот премин Табановци кај Прешево, каде го чекаа влезот во Северна Македонија околу половина час, на патот „Пријателство“ кај Скопје и Велес скоро немаше пријатели или непријатели 20.30 часот.

Тимот „Блиц“ немаше со кого да ги сподели двете ленти кон Грција. Единственото нешто што го сподели на тоа патување беа евра. Вкупно седум европски банкноти беа искеширани на петте наплатни рампи од тимот на „Блиц“ како да немаат автомобил со српски регистарски ознаки. Или кој не вети премиерот на Северна Македонија дека во знак на благодарност за српската донација на вакцини, српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање патарина на патот на „Пријателството“?!

– Батка, не знам ништо. Колку што слушнав, српските граѓани нема да мора да плаќаат патарина од 15 јуни до 15 август. Но, не фајќај ме за збор. Не верувам во ништо во Заев – вработениот се смееше на една од наплатните рампи.

Околу десетина километри подоцна, рампата на северна Македонија не беше наплатена, но многу повеќе „боли“.

– Каде одиш? До Грција? Па, дали знаете дека граничниот премин не е отворен од 22 до 6 часот наутро? Ако не ми верувате, одете проверете – тој беше повеќе или помалку љбезен македонски граничар точно на 22 часа и 45 минути.

На тимот „Блиц“ не им преостана ништо друго освен да го помине мрачниот знак „Добредојдовте во Грција“ и да се заслепете со црвени патеки над сите рампи на граничниот премин Евзони.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави