Ставете ги овие состојки во водата со која го миете лицето и вашата кожа ќе биде сјајна!

- Advertisement -

Познато е дека водата ја суши кожата, па козметолозите советуваат секогаш кога е можно, да се откажеме од класичното миење, претпочитајќи мицеларна вода или крема.

Но, за жал, овој метод за чистење на кожата не е погоден за секого. Особено не за оние кои имаат мрсна кожа.Па, што да правиме? Најдовме три едноставни начини како да ја направиме водата целосно безбедна за кожата.

Додадете мраз во водата

- Advertisement -

Ако не можете без класично миење, една од опциите што може да ви одговара е да додадете неколку коцки замрзнат зелен чај во обична вода.Истурете ладна вода во сад и додадете 2-3 коцки мраз. Почекајте неколку минути и започнете со миење. Мразот од зелен чај ќе омекне, а исто така ќе додаде корисни својства во обичната вода.

Додадете глицерин

Друг начин да ја направите водата корисна за кожата е да додадете малку глицерин во неа. Глицеринот ќе ја омекне водата и вашето лице ќе биде меко и нежно.

Не заборавајте сок од лимон

Идеална вода за миење на лицето е онаа со неколку капки лимон. Лажица сок од лимон треба да се додаде во еден литар вода. Овој рецепт за миење е особено корисен за сопствениците на мрсна кожа, бидејќи сокот од лимон и витамин Ц ќе сторат сé за кожата на лицето да изгледа добро и здраво.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави