Ставете го ова во рерната навечер и до утро ќе блесне со чистота

- Advertisement -

Ставете го ова во рерната навечер и до утро ќе блесне со чистота

Чистењето на рерната да блесне без многу труд и без употреба на скапи детергенти е сосема можно благодарение на овој трик. Врвен трик за без напор да ја исчистите рерната За ова ќе ви требаат 1 чаша амонијак, 1 литар вода и четвртина шолја сода бикарбона. Најпрво разредете ја содата со малку вода за да се добие кашеста маса и нанесете ја на валканото стакло.

Потоа истурете еден литар врела вода во сад отпорен на топлина, а во друг сад истурете 1 чаша амонијак. Ставете го садот со амонијак едно ниво пониско од смесата со вода. Вклучете ја рерната на 150 степени и исклучете ја неколку минути откако ќе се загрее. Оставете го така преку ноќ.

- Advertisement -

Наутро, додадете капка детергент за миење садови во амонијакот, натопете го сунѓерчето во овој раствор и едноставно избришете ја рерната.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави