Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

- Advertisement -

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Водата што останува од готвењето на компирот не е само одличен балсам за саксии и градинарски цвеќиња. Со негова помош можете лесно да исчистите поцрнет сребрен накит (и други сребрени предмети).

Црниот слој кој се појавува на сребрениот накит не е последица на болеста на оној што го носи . Па зошто среброто потемнува? Тоа е реакција на контакт со сулфурните оксиди присутни во воздухот, но и во нашето тело (ги исфрламе заедно со потта). Затоа, затемнувањето на среброто е сосема природен процес и, за среќа, реверзибилен.

- Advertisement -

Методот е едноставен и не бара речиси никаков напор од ваша страна. Доволно е да ги прелиете извалканите сребрени предмети, по можност посолени, со вода во која се вареле нелупени компири. По околу 30 минути, извадете го, исплакнете го во топла вода и исушете го со мека крпа.

Зошто водата од компир го прочистува среброто?

Содржи аскорбинска киселина (витамин Ц) измиена од компири и благодарение на неа сребрените предмети повторно се како нови.

Покрај водата под компирот, водата од спанаќот е погодна и за чистење на среброто, како и сокот од лимон (содржи и витамин Ц).

За да го одржувате вашиот сребрен накит чист и сјаен подолго време, чувајте го во затворен сад завиткан во алуминиумска фолија.

Дали би сакале да го пробате овој метод? Или можеби веќе знаете или имате докажан патент? Споделете ги вашите искуства со нас.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!