Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа (ВИДЕО)

- Advertisement -

Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија. Научете како да ги исчистите на најлесен можен начин.

Навикнати сме само да ја менуваме постелнината, која ја миеме, па затоа сметаме дека е доволно и дека душекот е чист, бидејќи само чаршавчето се валка.

Сепак, по долго време, нашиот душек стана вистински извор на нечистотија.

- Advertisement -

Пот, телесни течности, прашина и ситни честички нечистотија минуваат низ чаршавот и завршуваат во душекот.

Потребно е малку време да се акумулира нечистотија, но ретко кој од нас го чисти душекот во кое било време. И како да го исчистите душекот?

Погледнете го ова видео со одлични совети како да го исчистите душекот. Прво исчистете го со правосмукалка, а потоа посипете го со сода бикарбона.

Овој едноставен, но ефикасен трик ќе го дезинфицира душекот на кој спиете. Сода бикарбоната ќе ги убие бактериите, правосмукалката ќе ја отстрани прашината, а подоцна можете да го испрскате душекот со вода во која сте додале неколку капки есенцијално масло.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави