ТАРАНЕНИК: Едно старо јадење на кое со задоволство се навраќаме!

- Advertisement -

ТАРАНЕНИК: Едно старо јадење на кое со задоволство се навраќаме!Нема некој од постарите генерации кој не го памети ова јадење.Направете за целото семејство, навратете се на спомените и уживајте!

Состојки:

  • 400 грама јуфки домашни
  • 200 грама тарана
  • малку сол
  • малку масло
  • 400 милилитри вода
  • путер/маргарин

Подготовка:Премачкајте го плехот во кој ќе го подготвите јадењето со малку путер или маргарин. Ставете еден дел од јуфките и малку посолете па ставете го во загреана рерна да се потпече на 200 степени.

- Advertisement -

Потоа извадете го плехот и ставете ја тараната и одозгора другиот дел од јуфките. Пак вратете во рерна да се потпечат јуфките, односно да пожолтат. Во посебен сад на шпорет ставете да зоврие водата со малку масло и една лажичка сол.

Водата прелијте ја преку јуфката и печете на 250 степени целзиусови околу 10 а потоа 40 минути со исклучен горен греач на рерната и затворен капак. Кога е готово почекајте малку да олади и послужете со сирење, или прилог по желба.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!