Тато, ти благодарам што сега сфатив колку сме сиромашни: Што научи богато дете на село

- Advertisement -

Времето на пандемијата на вирусот корона многумина ќе го паметат по враќањето во природа и село, а оваа приказна нè потсетува на она што е најважно и најскапо во животот.

Приказната, која одамна се прошири на социјалните мрежи, стана актуелна повторно во ерата на коронавирусот. Како што велат многумина, продавниците беа затворени, но природата остана „отворена“. Затоа не е изненадувачки што овој поучен текст за останување на село нè потсети кои се најголемите вредности во животот.

Еден ден, еден татко, инаку многу богат човек, решил да го однесе својот млад син во селото со цел да му покаже како живеат сиромашни луѓе. Тие поминале еден месец со семејство кое го опишуваат како сиромашно. Кога се вратиле дома, таткото го прашал својот син:

- Advertisement -

„Како ти се допадна селото?“ – на што момчето одговори:
„Беше одлично тато!
„Дали разбираш сега како живеат сиромашните луѓе?”, го прашува таткото.
„Да, разбирам“, одговори синот.
„Тогаш, кажи ми, што научи?

„Дека ние имаме едно куче, а тие четири. Нашиот базен се протега до средината на дворот, а нивната река нема крај на повидок. Имаме кинески ламби во дворот, а тие имаат бесконечно sвездено небо. Нашиот поглед достигнува до оградата, а тие имаат цел хоризонт пред себе. Ние живееме на мало парче земја, а тие имаат бесконечни полиња. Ние имаме лична услуга што ни помага, и тие им помагаат на другите.
Купуваме храна, тие си собираат своја. Имаме sидови околу нашата куќа за да нè заштитат, а нив ги штитат пријатели“.

Таткото остана без текст. Тогаш синот додаде:

„Тато, ти благодарам што ми покажа колку сме сиромашни.“

извор:lepa&srecna

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!