Тајна од ТИБЕТ: Како да ја дочекате 100-тата година со кристално бели заби (РЕЦЕПТ)

- Advertisement -

Жителите на Тибет биле познати по својата долговечност, но и по бројните природни методи на лекување и примена на природни третмани и билки во нивниот секојдневен живот.
Така, забите на тибетските монаси остануваат здрави до длабока старост, дури и во античко време, кога никогаш не чуле за стоматолог во овие планински области. Тибетанците користат природен препарат што секој од нас може да го направи во својот дом

Наместо комерцијални пасти за заби, Тибетанците користат природен препарат што секој од нас може да го направи дома. Сè што ви треба за да ги набавите состојките е груба хималајска сол.

Истурете 1 лажица груба сол во половина чаша зовриена и изладена вода. Мешајте енергично со лажица една минута, а потоа отстранете ја и отфрлете ја формираната пена. Фатете неколку кристали со четка за заби и измијте ги забите со оваа мешавина со вообичаени движења, наутро и навечер по оброкот. Исплакнете ги забите со вода од иста чаша.

- Advertisement -

Со примена на овој третман, забите стануваат кристално бели, а непцата зајакнуваат и добиваат розова боја. Сепак, на самиот почеток може да почувствувате непријатност бидејќи забите реагираат на солена вода со зголемена чувствителност на ладно-топло и кисело-слатко. Тие стануваат почувствителни некое време, но тоа поминува за кратко време.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави