Тајна стара 5000 години: Еднаш годишно испијте го ова и нема да бидете болни

- Advertisement -

Уште пред 5000 години, еден тибетски монах открил и запишал рецепт за домашен напиток, кој се зема еднаш годишно и обезбедува добро здравје во следните 365 дена! Многу експерти го проучувале и дошле до заклучок дека ова навистина е моќен лек.

Главната состојка е лук- една од најздравите намирници кои постојат. Тој помага кај висок и низок притисок, покачен холестерол, срцев удар, слаба циркулација и хронични срцеви заболувања. Научно е докажано дека алицинот, активна состојка во лукот може да има ефект на лек на ензими и да го снижи високиот притисок.

Исто така лукот има моќ да ги опушти крвните садови и да спречи производство на ангоинтензин, пепиден хормон кој влијае на појава на хронична хипертензија.

- Advertisement -

Состојки:

200мл 95% алкохол или рум ( доколку користите алкохол, земете го оној кој не содржи метанол или бензалконијум хлорид)
350гр лук

Подготовка:
Излупете го лукот, згмечете го со вилушка и прелијте го со алкохол. Пресипете ја мешавината во стерилизирано шише и оставете да стои 10 дена. Потоа, исцедете ја течноста и повторно ставете ја во шише. Чувате ја течноста во ладилник.

Употреба:
Во чаша вода додадете само една капка мешавина и пијте ја пред појадок или ручек. Навечер пред спиење, додадете 2- капки во чаша вода, испијте ја и легнете.

Напомена: Од наведената количина состојки, ќе имате тинктура за околу 12 дена и тоа е за оваа година доволно! Многу експерти го проучувале и дошле до заклучок дека ова навистина е моќен лек.
Главната состојка е лук

Последни објави

spot_img

Поврзани објави