Тие се претставиле како кинески службеници за безбедност, па ја оштетиле старицата за 32 милиони долари

- Advertisement -

Хонг Конг има една од најголемите концентрации на милијардери во светот, од кои многу се постари, што ги прави лесна мета на измамниците

90-годишна жена од Хонг Конг, која кинеските службеници за безбедност ја претставиле како криминалец, била оштетена во најголемата регистрирана телефонска измама за 32 милиони американски долари.

Полицијата во Хонг Конг соопшти дека измамниците изминатото лето избрале постара жена која живее во вила во луксузна населба Хонг Конг и дека, преправајќи се дека се кинески државни службеници за безбедност, ја контактирале тврдејќи дека нејзиниот идентитет се користи во сериозна кривична постапка во Кина.

- Advertisement -

Гардијан известува дека во таа прилика и било кажано дека треба да префрли пари од нејзината банкарска сметка на оние што ги држи истражниот тим, каде што ќе бидат чувани и контролирани.

Весникот наведува дека полицијата објавила дека постарата жена била посетена во куќата неколку дена подоцна од лице кое комуницирало со лажна безбедносна служба од посветен телефон, кое ја убедило да изврши вкупно 11 банкарски трансфери .

Во текот на пет месеци, постарата дама им дала на измамниците вкупно 32 милиони американски долари, што е најголемата сума што досега успеале да ја земат телефонските измамници во тој град.

Полицијата соопшти дека измамата била забележана само затоа што домаќинот на постарата жена помислил дека нешто сомнително се случува и ја контактирала нејзината ќерка, која потоа го пријавила случајот во полиција.

По истрагата, 19-годишник бил уапсен, но бил ослободен со кауција , соопшти полицијата.

Хонг Конг има една од најголемите концентрации на милијардери во светот, од кои многумина се постари, што ги прави лесна мета на измамниците, а во 2020 година полицијата соопшти дека се справиле со 1.193 случаи на измами преку телефон во кои вкупно 74 милиони долари беше украден.

(Телграф.рс / Танјуг)

Последни објави

spot_img

Поврзани објави