Трианесет години чекавме дете, во февруари го добив син ми откако примив молитва од манастирот Тумане

- Advertisement -

Тринаесет години чекавме дете, а годинава на 17 февруари го добив Урош, раскажува Билјана Ранкиќ од Белград, само една од многуте верници кои го посетиле манастирот Тумане кај Голубац во Србија, и како што велат – доживеале чудо.

Немаме деца веќе тринаесет години. Кон крајот на јануари минатата година, дојдовме во манастирот Тумане на молитва за породување, која ни ја прочита монах и жена ми остана бремена во јуни. Кога дознав дека жена ми е бремена, веднаш дојдов во манастирот и му се заблагодарив на Бога. Оваа година, на 17 февруари, добив син, Урош. Сакам да им се заблагодарам и на Свети Зосим и Јаков и на овој начин, раскажува таа.

Во манастирската хроника се запишани бројни случаи за исцелувањата по молитвата за здравје прочитана над моштите на светите Зосим Синаит и Јаков од Туман. Монасите и денес ги честуваат, а голем број верници ги раскажуваат своите верувања поврзани со ова место на богослужба и неговите „чудотворни“ сили.

- Advertisement -

Според сведоштвата на верниците, утеха во овој храм пронашле луѓе кои имале проблем со р*к, неможност за зачнување и тешки повреди.

Сите приказни за чудесните исцелувања што наводно се случуваат во манастирот Тумане, ги раскажаа луѓе кои веруваат дека токму тоа им помогнало да ги надминат проблемите и состојбите со кои се соочиле.

Последни објави

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов Веста за смрта на Александар Џамбазов преку социјалните мрежи ја објави неговиот син Игор Џамбазов Си замина нашиот маестро, тивко и...

(Рецепт)РУСИТЕ ГИ ПИЈАТ СЕКОЈДЕН ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ: А ќе го направите истото, кога ќе видите КОЛКУ ГО ШТИТИ ИМУНИТЕТОТ

Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот Овој...

ОВИЕ 4 ЗНАЦИ ГИ ЧЕКА ГОЛЕМА СРЕЌА ВО ФЕВРУАРИ Им пристигнува енергија која обилува со убави промени за кои сонувале

Февруари е месец кој го наговестува крајот на зимата – ветува разни езненадување, убави промени и енергија во изобилство. Во...

Се бара личност ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА БЕСПЛАТНО НА СИЦИЈАЛИЈА, ама под овие услови

Бегство во прекрасно италијанско село можеби изгледа како невозможен сон, но Airbnb ќе му ја оствари оваа желба на еден среќник. Airbnb бара некој кој...

Сите останаа без текст на автобуска постојка: Постара госпоѓа шокираше со она што го носеше на грбот (ФОТО)

Сцените што може да се видат во јавниот превоз или на автобуските постојки често се неискажливи со зборови. Така, една од нив е направена во...

Поврзани објави

error: Content is protected !!