Трик на старите домаќинки! Поради ова, вашето тесто секој пат ќе РАСТЕ како лудо, ЗЛАТЕН СОВЕТ!

- Advertisement -

Трик на старите домаќинки! Поради ова, вашето тесто секој пат ќе РАСТЕ како лудо, ЗЛАТЕН СОВЕТ!Ако го следите овој совет, никогаш повеќе нема да ви се случи тестото да ви падне или да не нарасне убаво.
Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да направите тесто како од најдобрите ресторани:

Пред да започнете со месење на тестото, извадете го путерот и јајцата од фрижидер и чувајте ги на собна температура некое време.

Тестото секогаш ставајте го во загреана рерна, бидејќи тоа го „бараат“ сите теста со прашок за пециво и квасец.

- Advertisement -

Кога ќе се спојат влажните и сувите состојки, доаѓа до хемиска реакција и тестото веднаш почнува да нараснува. Почекајте 10 до 15 минути од моментот кога рерната ќе ја достигне саканата температура и потоа ставете го тестото во неа.

Златен совет: Во секое тесто ставете по една лажица јаболков оцет! Здраво е, тестото подобро нараснува, а пред се му дава одличен „вкус“ на тестото!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави