ТУРСКИ РЕЦЕПТ ЗА ЛАХМАЏУН, ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Еве го трикот!

- Advertisement -

ТУРСКИ РЕЦЕПТ ЗА ЛАХМАЏУН, ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Еве го трикот!За љубителите на зачинети јадења, лахмаџун ќе биде вистинскиот избор

Ако сте биле во Турција барем еднаш, мораше да пробате лахмаџун, тенка пита исполнета со месо и зеленчук.

Рецептот за ова зачинето јадење се пренесува од генерација на генерација, а лахмаџун може да се сервира и за ручек и за вечера и со сезонска салата или јогурт.

- Advertisement -

Трикот е да ги направите лепчињата тенки и крцкави, а филот богат и шарен.

Компоненти:

 • 500 гр брашно
 • 5 лажици масло
 • 100 мл млеко
 • лажичка сув квасец
 • сол по вкус
 • 250 гр мелено месо
 • 500 гр пиперка
 • 400 гр кромид
 • 500 гр домати
 • 5 лажици ајвара
 • бибер, лут мелени пиперки
 • свеж пипер китка лисја

Подготовка:

Истурете млеко во сад, додадете сув квасец, масло и брашно, а потоа малку сол, па замесете тесто. Садот со тестото тргнете го на страна додека го подготвувате филот.

Исчистете го и исечете го кромидот, па ставете го во тавче да се динста кратко време. Потоа додадете го меленото месо, а кога месото ќе стане полесно, додадете исчистени, исечкани свежи пиперки и исечканите домати, па продолжете со динстањето. Смесата треба да биде доволно мека за да можете да ја изблендирате во блендер додека не добие конзистентност на паштета.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави