ФОТО: Светиот благодатен оган од Ерусалим пристигна во Скопје

- Advertisement -

Вечерва на Меѓународниот аеродром во Скопје директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски го донесе Светиот благодатен оган.

Kој го презеде на Меѓународниот аеродром во Атина од грчката државна делегација која го донесе од Ерусалим, каде на Велика Сабота се симнува во Христовиот гроб, а потоа се носи ширум светот.

По пристигнувањето директорот Сотировски светиот оган го предаде на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан во резиденцијалниот манастир Св. Георгиј Победоносец и на свештеници од епархиите кои ќе го однесат низ градовите ширум нашата татковина.

- Advertisement -

Последни објави

spot_img

Поврзани објави