Хеликобактер Пилори ви го дуе стомакот? Еве како преку ноќ да ја елиминирате!

- Advertisement -

Хеликобактер Пилори ви го дуе стомакот? Еве како преку ноќ да ја елиминирате!Хеликобактер Пилори ви го дуе стомакот? Еве како преку ноќ да ја елиминирате!
Helicobacter pylori (H. pylori) е вид на асимптоматска бактеријата која предизвикува инфекција во стомакот. 

Од неа страдаат околу две третини од населението во светот и може да се пренесува прекунечиста храна и вода. Ако не се лекува, може да предизвика чир или рак на желудникот. Без соодветен медицински преглед, оваа бактерија тешко се детектира.

Кога треба да се посомневате?
H. pylori може да предизвика различни симптоми, а најчестите вклучуваат: надуеност, металоиди, езофагеален рефлукс, запек, дијареа, и непријатност во горниот дел и во средината на стомакот. Луѓето генерално погрешно ги толкуваат овие симптоми како нормални манифестации на телото.

- Advertisement -

H. pylori е главната причина за гастритис – воспаление на слузницата на желудникот. Гастритис предизвикува околу 90% од дуоденални улкуси и околу 80% од гастрични улкуси.

H. pylori исто така, може да предизвика голем број на други услови кои не се директно поврзани со варењето на храната, како што се кардиоваскуларни тегоби, главоболки и Рејнолдова болест, со нарушена циркулација во рацете и нозете.

Оваа бактерија може да го намали нивото на серотонин во мозокот, со што се предизвикува депресија и нервоза.

Тоа може да се случи секому, вклучувајќи ве и вас Бактериите се вгнездуваат главно во слузницата на желудникот и се верува дека се пренесува преку јадење на храна или вода за пиење која е загадена со човечки фекални состојки, или евентуално преку контакт со измет или плунката на заразено лице.

Како може да се лекува?
Н. Pylori може успешно да се третира во повеќе од 80% од случаите. Консултирајте се со вашиот лекар за да добиете соодветна терапија. Третманот обично вклучува комбинација од антибиотици и лекови за намалување на стомачните киселини, во текот на неколку седмици.

Одржување на правилна исхрана и многу витамини (А, Ц и Е), заедно со цинк, што е од суштинско значење за да се заштити вашата слузокожа. Консумирањето на пробиотици како што се Lactobacillus и Bifidobacterium, исто така е препорачливо.

Последно, но не и најмалку важно, е одржување на хигиенски мерки како често и правилно миење на рацете. Водата за пиење треба да биде од сигурни извори.

Во случај да се сомневате дека сте се инфицирале со H. pylori, контактирајте го вашиот специјалист за да добијете соодветно испитување.

Како може да се ослободите од подуеноста?

Овој напиток е особено корисен за ослободување на стомачната подуеност и истовремено зголемување на нивото на енергија.

Потребни состојки: 1 лимон 1 краставица

1 лажица рендан ѓумбир 1 лажица сок од алое вера 1 ќитка магдонос ½ чаша вода

Постапка:

Подготовката е сосема едноставна. Измешајте ги сите состојки во процесор и испијте го добиениот напиток.

Овој пијалак е исклучително корисен за намалување на мастите кои се таложат на стомакот, па ќе се почувствувате подобро уште при првите неколку голтки.

Овие состојки се комбинираат со цел да го стимулираат вашиот метаболизам да ги согорувамастите. Ова комбинација е особено докажана за подобрување на метаболизмот, со што тој започнува да работи со полна брзина, дури и кога спиете.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!