Црн пипер – корисен или штетен е за нашето здравје

- Advertisement -

Црн пипер – корисен или штетен е за нашето здравје

Постојат спротивставени мислења за здравствените придобивки од црниот пипер. Модерната наука сугерира дека придобивките од овој зачин во голема мера се должат на алкалоидот наречен пиперин. На пиперката и дава специфичен зачинет вкус. Покрај тоа, пиперинот е антиоксиданс. Здравствени придобивки од црниот пипер

1. Заштитува од слободните радикали Антиоксидансите се молекули кои ги уништуваат штетните материи познати како слободни радикали. Нездравата исхрана, прекумерното изложување на сонце, алкохолот и пушењето го зголемуваат количеството на слободни радикали во телото. Нивниот вишок, пак, се заканува со оштетување на клетките, забрзано стареење, здравствени проблеми, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, рак, артритис, астма и дијабетес.

- Advertisement -

Лабораториските студии на животни и клетки покажаа дека пиперинот се спротивставува на овие слободни радикали. Една студија на стаорци заклучи дека животните на исхрана богата со маснотии надополнета со црн пипер или пиперин имаат значително помалку маркери за оштетување на слободните радикали отколку животните на исхрана богата со масти без додаден пипер.

2. Има антиинфламаторни својства Пиперинот има антиинфламаторни својства и е докажано во студии на животни дека го намалува воспалението и болката кај стаорци со артритис.

3. Ја подобрува апсорпцијата на хранливи материи Црниот пипер му помага на телото подобро да апсорбира одредени корисни соединенија. На пример, ја зголемува биорасположивоста на антиоксидантот ресвератрол. Покрај тоа, може да ја подобри апсорпцијата на куркуминот (активната состојка во зачинот куркума). Исто така, постојат докази дека црниот пипер може да ја подобри апсорпцијата на бета-каротен, соединение кое се наоѓа во овошјето и зеленчукот што човечкото тело го претвора во витамин А.

4. Пиперин и рак Црниот пипер има антиканцерогени својства. Студиите во епруветите покажаа дека пиперинот ја намалува репродукцијата на клетките на ракот во дојката, простатата и дебелото црево и промовира апоптоза (смрт). Податоците за придобивките од црниот пипер се доста контрадикторни, како што забележаа и самите научници.

Најголем дел од истражувањата се направени на клеточни култури или животни, а резултатите од овој тип на експерименти не секогаш важат за луѓето. Како и да е, мала е веројатноста дека ќе ви наштети ако додадете неколку екстра прстиња црн пипер во вашата исхрана, туку може да биде корисно за вас.

Важно: Написот е само за информативни цели и не ја заменува консултацијата со лекар или нутриционист!

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!