Што велат усните за вашето здравје?

- Advertisement -

Што велат усните за вашето здравје?

Усните се многу пообемни отколку што може да изгледа. Понекогаш тие буквално врескаат за телесни заболувања – ние ви кажуваме како да го разберете нивниот јазик. Ако имате…

Суви и испукани усни Земете го сувоста и лупењето како крик за помош и молба за влага. Кожата на усните е исклучително чувствителна и тенка и прва реагира на недостигот на вода во телото, па наместо повторно да ги намачкате усните со мелем, испијте чаша обична вода. Патем, дехидрацијата не е единствената причина за суви усни. Вториот најчест виновник е плунката, која се суши и ја црпи влагата од кожата, затоа ве молиме престанете да ги лижете усните.
Конечно, сувоста може да укаже и на проблеми со слузницата на хранопроводникот и желудникот, ерозии и гастритис. Усните често се едни од првите кои пријавуваат проблеми со внатрешните органи.

- Advertisement -

Пукнатини на рабовите на усните Најчесто, причина за формирање на пукнатини на рабовите на усните се различни инфекции предизвикани од бактерии кои се појавуваат како резултат на неправилна хигиена на усната шуплина. Ова особено важи за оние кои носат протези или разни протези. Доколку не се третираат правилно, тие се одлично место за размножување на штетни бактерии. Наш совет е повеќе да внимавате на вашата хигиена и да посетите дерматолог за да го изберете вистинскиот третман.

Промена на боја Ако еден ден во огледалото наместо убави розови усни видите нешто очигледно светло или неподносливо бледо, првото нешто што треба да направите е да ја исклучите можноста да сте јаделе нешто обоено – бонбони, бобинки или овошје. Ако дефинитивно не сте јаделе вакво нешто, трчајте на лекар. Промените во бојата на усните можат да бидат предизвикани и од проблеми со црниот дроб и од разни алергиски реакции. Инаку, бојата на усните се менува и поради прекумерното пушење.

Оток Малото отекување на усните наутро може да укаже дека вашето тело е склоно кон вишок на задржување на течности. Во други случаи, отечените усни укажуваат на алергиска реакција. Во двата случаи, подобро е да се оди на лекар. Покрај тоа, во втората ситуација, тоа треба да се направи што е можно поскоро.

Бледило Неприродното бледило на усните може да настане од две причини – болест и недостаток на сонце. Ако се чувствувате одлично и не забележувате ништо сомнително, само обидете се да поминете малку повеќе време надвор. Но, сепак е подобро да се консултирате со лекар, најчесто бледите усни „сигнализираат“ проблеми со гастроинтестиналниот тракт, анемија или заболување на црниот дроб.

Пукнатини во аглите на усните Пукнатините на аглите на усните укажуваат на недостаток на витамин Б2 и ослабен имунолошки систем. Променете ја исхраната и посветете повеќе внимание на здравјето. Хранете се здраво, јадете повеќе зеленчук и овошје и нема да ви наштети да почнете да земате мултивитамини.

Зголемена чувствителност Зголемена чувствителност, црвенило и иритација на рабовите на усните може да бидат предизвикани од алергии, вклучително и на хигиенски производи како што се миење уста или паста за заби. Традиционално, ваквите алергии се придружени и со црвенило на непцата.

Статијата е само за информативни цели и не е препорака или замена за професионална консултација.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави