ШТО И ДА БОЛИ, ОВА Е ПРВА ПОМОШ Луѓето се воодушевени, овие точки ќе ве оживеат!

- Advertisement -

Изборот на вистинските точки може значително да ја намали физичката болка или менталниот дисбаланс, како и да ја подобри целокупната благосостојба

Акупунктурата се користи во Кина илјадници години, а изборот на вистинските точки може значително да ја намали физичката болка или менталниот дисбаланс, како и да ја подобри општата благосостојба.

Место. Оваа точка се наоѓа неколку сантиметри под коленото.

- Advertisement -

Да се ​​користи. Може да го подобри функционирањето на дигестивниот систем и да помогне во лекувањето на болки во стомакот, повраќање и гадење. Свиткајте ги нозете и цврсто притиснете една минута

ТОЧКАТА МЕЃУ ОЧИТЕ

Место. Можете лесно да го најдете меѓу веѓите.

Да се ​​користи. Помага при главоболки, депресија, хроничен замор и стрес. Нежно притиснете една минута.

ПРЕКАРДИЈАЛНА ТОЧКА

Место. Оваа точка се наоѓа на внатрешната страна на подлактицата, околу 3 прста од рачниот зглоб, десно помеѓу двете тетиви.

Да се ​​користи. Помага во ублажување на гадење, повраќање и белодробни заболувања. Притиснете и масирајте цврсто 4-5 секунди.

ТОНГ ЛИ ЗИЈАО ТОЧКА

Место. Точката Tong Zi Liao се наоѓа во аголот на окото.
Да се ​​користи. Може да помогне при мигрена и да го намали заморот. Нежно допирајте ја точката со прстите додека не почувствувате олеснување.

ГОЛЕМА ТОЧКА

Место. Се наоѓа помеѓу палецот и петата, на половина пат помеѓу нив Користете. Ова е многу популарна точка на притисок за ублажување на главоболки, напрегање на очите и грчеви во стапалата, а исто така може да помогне да се подобри концентрацијата. Притиснете и задржете една минута.

ТОЧКА НА МИРОТ

Место. Лесно може да се најде во средината на градниот кош.

Да се ​​користи. Тоа му помага на човекот да се смири и да се ослободи од анксиозност, депресија, хистерија и други емоционални проблеми. Нежно притиснете и држете една минута.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!