Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

- Advertisement -

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини.
Сите сме свесни дека треба да пиеме многу вода, но не сите може да ја консумираат во големи количин.За жал, многу пијалоци не се во можност да ја заменат оваа витална течност.

Ако ви се чини дека барате вкусна и здрава алтернатива, не заборавајте да пробате вода со јачмен. Јачменот е исклучително добар за здравјето, а зрната се богати со витамини и минерали.

Пиењето вода со јачмен секој ден ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини.

- Advertisement -

Го подобрува варењето на храната
Јачменот содржи влакна, кои помагаат во варењето на храната да се нормализира. Тоа ви помага да ги апсорбирате хранливите материи и да се ослободите од запек и киселина рефлукс.

Ја стимулира функција на бубрезите
Водата од јачмен ги спречува камењата во бубрезите и сродните болести.
Ова е корисно не само за бубрезите, туку и за мочниот меур.

Спречува инфекции на уринарниот тракт
Овој проблем е особено релевантен за жените. Водата од јачмен има диуретичен ефект што спречува инфекции на уринарниот тракт.

Против артритис
Магнезиумот и калиумот содржан во пијалокот спречуваат проблеми со коските. Дневната употреба на вода со јачмен помага во олеснување на болката и воспалението во зглобовите и го спречува артритисот.

Помага во телесната тежина
Високата содржина на растителни влакна помагаат во борбата против вишокот килограми.
Неговата друга предност е тоа што ја зголемува енергијата без да троши дополнителни калории.

Погоден за дијабетичари

Овој пијалок го стабилизира шеќерот во крвта. Пиењето вода со јачмен додека јадете ќе ја одложи апсорпцијата на брзи јаглени хидрати во крвта.

Го зајакнува имунитетот
Јачменот содржи витамин Ц. И кога ќе додадете лимон во пијалокот, тој ќе добие уште поголемо количество на витамин Ц.Една доза на шок на витамин Ц ќе ви овозможи да го надминете замор и да станете поотпорни на настинки и вирусни заболувања.

Навлажнување на телото
Високата количина на минерали и антиоксиданти помага да се надополни рамнотежата на водата на организмот.

Ја подобрува функцијата на мозокот
Во водата од јачмен има многу цинк што помага за подобрување на мозочните функции. Консумирањето постојано ќе го одржува вашиот мозок здрав.

Цинк, исто така, помага да се спречи Алцхајмеровата болест, ја зголемува концентрацијата и ја подобрува меморијата.
Предности на кардиоваскуларниот систем

Диететски влакна помагаат во намалување на холестеролот во организмот, а тоа спречува опасни состојби за срцето и крвните садови.

Ја подобрува состојбата на кожата
Витамините А и Е содржани во пијалокот се корисни за кожата, косата и ноктите.

За да подготвите вода од јачмен, потребна ви е вода и зрна од јачмен што може да се најдат во секоја специјализирана продавница за здрава храна. За да му дадете на пијалокот вкус и арома, можете да користите природни вкусови – мед и лимон.

Јачменот темелно се мие, потоа се истура со вода и се става на шпоретот. Литар и пол вода е доволно за 50 грама јачмен. Откако ќе зоврие, пијалокот се вари околу еден час и половина на тивок оган, а потоа се лади и се цеди.

Последни објави

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов Веста за смрта на Александар Џамбазов преку социјалните мрежи ја објави неговиот син Игор Џамбазов Си замина нашиот маестро, тивко и...

(Рецепт)РУСИТЕ ГИ ПИЈАТ СЕКОЈДЕН ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ: А ќе го направите истото, кога ќе видите КОЛКУ ГО ШТИТИ ИМУНИТЕТОТ

Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот Овој...

ОВИЕ 4 ЗНАЦИ ГИ ЧЕКА ГОЛЕМА СРЕЌА ВО ФЕВРУАРИ Им пристигнува енергија која обилува со убави промени за кои сонувале

Февруари е месец кој го наговестува крајот на зимата – ветува разни езненадување, убави промени и енергија во изобилство. Во...

Се бара личност ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА БЕСПЛАТНО НА СИЦИЈАЛИЈА, ама под овие услови

Бегство во прекрасно италијанско село можеби изгледа како невозможен сон, но Airbnb ќе му ја оствари оваа желба на еден среќник. Airbnb бара некој кој...

Сите останаа без текст на автобуска постојка: Постара госпоѓа шокираше со она што го носеше на грбот (ФОТО)

Сцените што може да се видат во јавниот превоз или на автобуските постојки често се неискажливи со зборови. Така, една од нив е направена во...

Поврзани објави

error: Content is protected !!