Што се случува со храната кога МУВА ЌЕ СЛЕТА НА НЕА? Вистината е ГРОЗНА – а може да биде и многу ОПАСНО по здравје

- Advertisement -

Нема да ви се верува…

Кога мувата ќе слета на вашата храна вероватно само со рака ќе ја избркате и ќе продолжете да јадете, но треба и да се загрижете поради бактериите. Како што тврди научник и директор на еколошката лабораторија од Универзитетот Фордам во Њујорк Томас Џ Даниелс, постојат барем сто различни врсти на бактерии и вируси кои мувата може да ги пренесе.

Како што пренесува The Healthy, кога мувата ќе ги собере бактериите, може да ги пренесе секаде околу себе. Едно од местата е вашата храна, иако на неа била само неколку секунди.
– Постои ризик од зараза и болести без обзир на тоа која количина на бактерии успева да ги пренесе во така кусо време – тврди Даниелс.

- Advertisement -

Сепак, поголема опасност доаѓа кога мувата повр-аќа.

Да звучи грозно. Кога мувата доаѓа на храната таа не сака да ја изеде, туку по неа испушта сокови како би ја омекнале за да може да ја изеде во течена форма.

Ова и не е налошиот дел. Телесната течност која ја испушта по храната полна е со бактерии кои пдолго време се задржуваат во мувата, по нејзиното тело, што значи дека поголема е шансата да се заразите.

Некои од болестит кои мувата може да ги пренесе се навистина опасни.

Ешерихија коли, салмонела, хепатитис А и ротавирус, вели специјалист за инфективни болести Брент В. Ларц. Уште една болест е Šigela (šigeloza) – причина за пролив, висока температура и неподносливи болки во стомакот.

Немора веднаш да паничите и да ја фрлате храната на кој слетала мувата. Најмногу пренесуваат зараза ако биле на влажно место или нечиста површина, вели др. Ларц и советува кујната да се одржува исклучиво чиста, бидејќи шансите да се заразите мали.

Исто така, само една мува на храната нема да ве зарази, повеќе треба да се грижете ако јадете надвор и секако ако на храната слета некоја нова мува.

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!