ШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ПРЕД И ПОСЛЕ ВАКЦИНАЦИЈАТА – еве што велат нутриционистите

- Advertisement -

Ако сè уште не сте ја примиле вакцината, можеби се прашувате како да се подготвите, вклучувајќи што да јадете или пиете пред или по вакцинацијата – и што да избегнете.

Важно е да се знае дека сите вакцини биле тестирани на луѓе кои имале вообичаена диета. Ова значи дека докажано е дека вакцините се ефикасни без некој посебен прехранбен препарат. Сепак, постојат неколку стратегии за исхрана, кои имаат смисла да ги поддржат потребите на вашето тело на најдобар можен начин, и пред и по приемот на вакцината.

Нутриционистката Синтија Сас има неколку предлози за тоа што треба да направите, а ги пренесува Блиц.рс.

- Advertisement -

Избегнувајте алкохол пред и по вакцинацијата

Постојат неколку клучни причини за да се избегне алкохол барем неколку дена пред и по приемот на вакцинацијата. И додека некои луѓе имаат минимални или никакви несакани ефекти, други може да доживеат несвестица, главоболка, болки во мускулите, треска, треска и гадење. Дури и помал внес на алкохол може да доведе до дехидратација, што може да ги влоши овие несакани ефекти. Ако сте дехидрирани или имате малку мамурлак, може да биде потешко да се разликува дали реакцијата на вашето тело е на вакцината или на алкохолот.

Конзумирањето алкохол исто така го држи под стрес имуниот систем. Во студија објавена во списанието „Алкохол рисрч“, истражувачите забележале дека постоела долготрајна врска помеѓу прекумерниот внес на алкохол и ослабената реакција на имунитетот. И, иако алкохолот може да ви помогне да заспиете побрзо, тој предизвикува многу нарушувања на спиењето и „се меша“ во квалитетот и времетраењето на спиењето.

Ако сте добро одморени, тоа им помага на вашиот имунолошки систем да функционира со полн капацитет. За да го подобрите квалитетот на спиењето пред вакцинацијата, обрнете внимание на тоа што ќе јадете, особено за вечера.

Истражувањето објавено во „Journal за клиничка медицина за спиење“ вели дека внесувањето на премалку влакна (овошје, зеленчук, цели зрна, семиња итн.) и премногу заситени масти и шеќер (масно месо, млечни производи, слатки … ) може да доведе до нарушувања на спиењето. Од друга страна, поголемиот внес на влакна доведува до подлабок, поквалитетен сон. Во студијата, волонтерите заспале и побрзо откако јаделе оброци што им ги препишале нутриционистите, во споредба со оние кои бирале свои оброци.

Ако ви треба закуска помеѓу вечера и кревет, посегнете по свежо овошје и / или лешници. Но, оставете ја храната правилно да се вари, обидете се да си дадете околу три часа од завршувањето на оброкот до легнувањето. Кога станува збор за пијалоците, обидете се да се ослободите од кофеинот, најмалку шест часа пред да одите во кревет. Исто така, добро би било да го намалите внесот на течности навечер, за да не мора да станувате во текот на ноќта за да користите тоалет.

Бидете добро хидрирани

Хидратацијата е еден од важните начини да се подобри чувството, и пред и по вакцинирањето. Според Институтот за медицина, на жените им требаат 2,7 литри вкупна течност дневно, а на мажите 3,7 литри. Околу 20 отсто од течноста доаѓа од храна, но има уште околу 8 до 12 чаши вода, не вклучувајќи дополнителни потреби за вежбање. Ако не сте фан на „чиста“ вода, можете да додадете лимон, нане, краставица и друга храна што ќе го подобри вкусот.Една од главните стратегии е едноставно да јадете повеќе зеленчук и овошје, како и да ги користите наместо закуски.

Јадете балансиран оброк пред вакцинацијата

Иако несвестицата не е наведена како вообичаен несакан ефект на ковид-19, се случило луѓето да се онесвестат по скоро сите вакцини. Сепак, несвестицата за време или по вакцинирањето обично се јавува поради вознемиреност или болка, наместо како резултат на вакцината. Покрај добивањето поддршка пред постапката, пиењето и јадењето закуски пред вакцинацијата се покажа како добар систем за спречување на несвест предизвикан од вознемиреност.

Покрај анксиозноста или болката, нискиот шеќер во крвта може да биде и причина за несвестица. Конзумирање храна што помага во регулирање на шеќерот во крвта пред да земете доза е паметна стратегија, особено ако имате историја на несвестица за време на кој било процес на вакцинација.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави