Јадење кое ги чисти цревата, го намалува холестеролот и симнува килограми

- Advertisement -

Јадење кое ги чисти цревата, го намалува холестеролот и симнува килограми
Палента е традиционално јадење на Хрватска, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Бугарија, Македонија и Турција. Слично јадење се подготвува насекаде низ светот и е познато како палента или качамак.

Зборот качамак доаѓа од турскиот јазик и значи каша. Додека зборот палента или палента доаѓа од латинскиот јазик и значи секое излупено и здробено зрно.

Се верува дека качамакот и палентата се всушност исто јадење, но многумина тврдат дека тоа се всушност две различни јадења.

- Advertisement -

Според нив, разликата е во тоа што палентата се прави од пченкарен гриз или жолто пченкарно брашно, а качамакот од бело пченкарно брашно.

Потребни состојки за подготовка се:

  •  3 големи лажички бело спелно брашно,
  • 1,5 l вода,
  • сол по вкус
  • сирење или павлака

Во големо тенџере сипете 1,5 л вода, посолете по вкус и ставете го на шпорет да зоврие.

Во зовриената вода додадете го брашното кое не смеете да го мешате. Брашното треба да остане на површината на водата како чаша. Направете дупка во центарот на тенџерето со шпорет под притисок и оставете го нежно да се готви 20-30 минути. Важно е да има доволно вода при готвењето.

Кога брашното целосно ќе исчезне од површината, тогаш почнете да мешате, што најдобро се прави со дрвена лажица.

На самиот крај површината на палентата покријте ја со крем или сирење.

Здравствени придобивки
Палента содржи природни масти во својот состав, односно каритеноиди кои промовираат подобра функција на цревата.

Одличен е и за ослободување од вишок килограми. Палента го намалува ризикот од добивање на рак, што е една од придобивките што ги дава на човечкото тело.

Јадењето на овој здрав оброк носи придобивки и кога се работи за здравјето на срцето и циркулацијата на крвта, пренесува Крстарица.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави