Јас сум жената што излезе како победник од битката со корона: Ова ми го спаси животот!

- Advertisement -

Оздравувањето е можно ако ги следите советите на лекарите.

Нејзиното име е Ана, има 42 години и ова е нејзината приказна.Ана ни ја раскажа нејзината приказна и како успеа да го победи овој злобен вирус.

Седев во мојата дневна соба кога ѕвонеше телефонот и се слушна порака во која пишуваше: „Контактирајте нè што е можно поскоро“. Пораката дојде од болница каде бев тестиран за корона. Во тој момент знаев дека резултатите се позитивни.

- Advertisement -

Добро сум денес, сеуште кашлам повремено. Сакам да ја споделам со вас оваа приказна, така што што е можно помалку луѓе да се заразат. Ги следев сите упатства и совети на лекарот и благодарение на нив денес се чувствувам подобро.Така започна се.

Кон крајот на февруари, ручав во ресторан, од каде мислев дека сум го закачила вирусот. Се покажа дека јас и уште двајца луѓе од истото место сме позитивни на овој вирус. Нивните симптоми беа благи, но во мојот случај ситуацијата беше малку полоша.

После 2 дена од тој ручек се разбудив со болка во главата и грлото, не можев да одам на работа. Неколку часа подоцна, исто така, добив блага треска. Првата мисла беше дека имам грип, па земав лек за да ја намалам температурата, но не се чувствував подобро.

Дури следниот ден не се сомневав во вирусот и отидов во болницата да го направам тестот. Ги советувам сите да го сторат тоа ако забележите најмал симптом. Откривањето на време е половина заздравување.Кога тестот покажа дека сум позитивен за вирусот, следниот чекор беше карантин 14 дена.

Првите 72 часа се клучни. Не ставајќи се на дополнителен ризик, се намалува можноста вашите симптоми да се влошат, но и да заразат други луѓе.Имам сопруг и две деца кои веднаш отидоа на тестирање, но за среќа не беа заразени, јас бев целосно изолиран од нив сè додека лекарите не дозволија повторно да бидеме во иста просторија.

Умниот третман, исто така, ги спаси од овој вирус. Сè уште не ги гушкаме, а миењето на рацете што е можно почесто е задолжително. Знам дека ова во голема мерка го убива вирусот.

Застрашувачкиот дел беше тоа што не можев да го фатам здивот во одреден момент. Среќна сум затоа што се опоравив и сум им благодарен на докторите за сите совети што ми ги дадоа и грижата што ми ја дадоа.Морам да истакнам дека генерално сум здрава личност, така што моето тело можеше да се одбрани со зголемување на внесот на витамин.

Јас би сакал да апелирам до постари лица и лица кои имаат здравствени проблеми да ја избегнат можноста од заболување од овој вирус. Излегувањето од куќата во овој период не е потребно, заштитете се навреме. Сите треба да сториме најдобро што можеме за да ги зачуваме другите.

Ќе признаам дека периодот на изолација беше тежок, но со поддршка на драгите луѓе успеав да надминам сè. Ова го сметам како одлична животна лекција дека здравјето треба секогаш да доаѓа на прво место. Ништо не е поважно од здравјето.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави