Ја победија короната: Сега никој не може да ги сопре. Кина прави растур систем

- Advertisement -

Земјата се врати во нормала по негативното влијание на ковид-19.

Индустрискиот профит на Кина значително се зголеми меѓу јануари и февруари, бидејќи земјата се врати во нормала по негативното влијание на ковид-19, соопшти Државниот завод за статистика (НБС).

Профитот на водечките кинески индустриски компании се зголеми за 179 проценти на годишно ниво, на 1,11 трилиони јуани (170,31 милијарди долари) во првите два месеци од 2021 година, се наведува во соопштението на овој завод за статистика.

- Advertisement -

Во водечките индустриски компании во земјата влегуваат оние со годишен промет од најмалку 20 милиони јуани (над 3,05 милиони УСД), пренесува CRI.

Индустрискиот профит на Кина падна за 38,3 проценти во истиот период минатата година, бидејќи вирусот корона сериозно влијаеше на нејзиното производство.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави