Уникатно вкусни печени компири во фолија – ќе ги излижете прстите

- Advertisement -

Уникатно вкусни печени компири во фолија – ќе ги излижете прстите

Минатото лето покрај море нарачав јадење со чудно име „Единствоно“. И навистина испадна дека е единствениот. За „скромната“ трицифрена сума добив компир. Да, огромен, но сепак компир. И баш кога помислив дека сум заебан, сепак го пробав за да останам вечно вљубен во ова јадење. Во неговото јадро ме чекаше вистинска магија на вкусови и ароми кои го доловуваат непцето и ве оставаат гладни за повеќе. Така, ова јадење стана единственото од кое не би сакал да се откажам во текот на летото. Уште подобро, тој е погоден за секоја сезона, а најдобро од сè, не треба да потрошите цело богатство за да го пробате. Ќе ве научам како да го готвите за малку пари. Во основа, тоа е печен компир во фолија, но исполнет со прекрасни вкусови.

 • Еве што ви треба.
  Печени компири во фолија
  неопходни состојки Освен очигледното – компири, фолија и рерна – ви требаат и:
 • крем,
 • печурки – конзервирани,
 • шунка или пршута,
 • топено сирење,
 • рендан кашкавал,
 • ореви или други јаткасти плодови по избор,
 • путер,
 • трпение и остар нож.

Овие последни всушност не беа состојки, но тие се најважни мислам дека магијата ќе продолжи. Намерно не спомнувам точни количини, можете да ги отстраните состојките, да додадете повеќе печурки ако ви се допаѓаат и многу малку или без краставици ако не ви се допаѓаат. Кога ќе завршите со читање на рецептот, ќе разберете зошто мерењата и тежините се излишни овде. Важно е само едно – компирите да се навистина големи. Вистински џин. Ајде да ги засукаме ракавите и да започнеме.

- Advertisement -

Печени компири во фолија – начин на подготовка Излупете ги компирите и лесно сварете ги во вода или пилешка супа, но не додека не се целосно сварени, туку повеќе или помалку. Секој компир исечете го на половина, со остар нож и лажица извадете ја внатрешноста и одвојте го во сад. Во него додадете ги сите останати состојки без путерот, сирењето и оревите. Добро измешајте и наполнете ги добиените чамци од компир со овој фил. Залепете ги половините, обилно намачкајте ги со путер. Секој компир завиткајте го во фолија и испечете го во рерна.

Ви треба околу половина парче од 180 степени. Кога ќе бидат готови овие прекрасни печени компири во фолија, ги одвиткувате, посипете со сирење и јаткасти плодови и враќате во рерна да се печат додека не видите дека сирењето е готово. Ќе бидете воодушевени од аромата, вкусот и изгледот на компирот, а гостите и семејството ќе се заљубат уште од првиот залак. Гарантирано. Можете да ги замените состојките за полнење, за отстранување или додавање како што ќе одберете. Експериментирајте. Ако имате време, можете да го наполните секој компир со различен фил и да го направите компир изненадување. Со поскромниот избор на состојки, јадењето е економично, евтино, достапно и профитабилно, а доколку изберете кавијар за полнење, може да стане ремек дело и на најлуксузната трпеза.

Уживајте!

Последни објави

БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА

БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА.Секој жив човек греши, но...

КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА

КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА.Рускиот кардиолог, доктор на медицински науки и професор Јуриј Серебријански објасни зошто луѓето умираат...

Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени

Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени.НЕ е лесно да им простиме на луѓето кои нè повредиле или на некој...

Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото!

Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото! Иако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!