3 НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ на плевелите без хемикалии

- Advertisement -

3 НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ на плевелите без хемикалии

Плевелот е проблем во речиси секоја градина. Ги задушуваат другите растенија, но ги расипуваат и претходно одржуваните градини. Сепак, нивното рачно отстранување бара време и напор. Можеме да си ја олесниме задачата со посегнување по хемикалии. Сепак, ова има многу несакани ефекти. Како да се ослободите од плевелите без употреба на хемикалии? Еве неколку сигурни домашни лекови!

Плевелите се појавуваат во градинарските градини, цветните леи, па дури и помеѓу патеките и уличките. Тие се проклетството на речиси секоја градина. За да се ослободиме од нив, обично прибегнуваме кон употреба на хемикалии. Сепак, тие често се прилично скапи и пред да ги користите, треба внимателно да го прочитате упатството за пакување и да ги следите упатствата. Во спротивно можеме да им наштетиме не само на растенијата туку и на самите себе.

- Advertisement -

Домашни начини да се ослободите од плевелот во градината Иако хемикалиите се штетни за плевелите, тие влијаат и на другите растенија и почви, труејќи ја околината. Освен тоа, кога одгледуваме растенија во сопствената градина, сакаме тие да растат здрави без да бидат контаминирани со хемикалии. За среќа, постојат природни начини како брзо да се ослободите од плевелот во вашата градина. Повеќето од потребните производи може да се најдат во кујната. Прскање плевел со оцет Оцетот е евтин, еколошки и биоразградлив агенс кој не само што ги убива растенијата туку и ги отфрла мравките и инсектите. Понекогаш се користи како домашен метод за закиселување на почвата. Добро се справува и со плевелите.

За да подготвите спреј за оцет за плевел, измешајте оцет со вода во сооднос 2: 1 и испрскајте ги плевелите. Сепак, имајте на ум дека овој домашен лек против плевел треба да се користи само на улички и патеки каде што нема растенија. Оцетот не е селективен и покрај плевелот ќе ја уништи тревата и зеленчукот. Затоа, во овој случај вреди да се користи распрскувач со кој внимателно се прска само плевелот. Сода бикарбона Друг домашен лек за плевел е сода бикарбона, која е широко користена во градинарството. Ќе се справи со плевелите кои се појавуваат на патеките и уличките. Но, важно е да ги посипете со сода бикарбона во рана пролет пред да никне плевелот. Друг начин е да го користите откако рачно ќе го отстраните плевелот.

Алкохол и раствор од сапун Друг домашен лек за плевел е да ги отстраните со раствор од алкохол или алкохол и течен сапун или детергент за миење садови. За да го подготвите ќе ви требаат: – 30 ml алкохол, – 2 чаши вода – неколку капки течен сапун или течност за перење. Готовиот производ треба да се попрска на листовите од плевелите. Оваа постапка најдобро се прави напладне, особено во сончеви денови.

Алкохолот совршено го разградува восочниот слој на листовите на плевелите, што ги прави почувствителни на сончева светлина, а со тоа лошо ги согорува. Ослабениот плевел може лесно да се отстрани од земјата. Алкохолниот препарат одлично делува на засенчени места.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!