5 дестинации во Грција за кои не сте чуле: Мир, тишина и без гужви се нивните главни карактеристики

- Advertisement -

Иако во Грција има многу дестинации, кои ги посетуваат туристи од целиот свет, има и такви кои сè уште се недоволно откриени. И затоа тие се уште поинтересни.

Никој не успева да ја објасни магнетната привлечност што ја чувствуваат туристите од целиот свет при посетата на Грција. Сепак, нема спор дека милиони туристи одлучуваат годишно да го поминат својот одмор во таа земја. Повеќето од нив одат на познати дестинации . Барем така беше досега.

Сепак, се повеќе се споменуваат дестинации кои се скриени и не се толку познати во однос на туризмот.

- Advertisement -

Почнувајќи од скриени плажи на познати дестинации, до острови за кои само малкумина слушнале, Грција навистина има што да им понуди на туристите. Особено во време кога се грижите за вашиот престој на места каде што нема гужва.

Липси, Јужен Егеј

Островите Липси се составени од вкупно 24 помали острови и спаѓаат во групата Додеканези. Најголемиот остров се смета за идеален за бегство од градскиот шум и стрес, што носи со себе модерен начин на живот.

Освен островот Лерос, во близина се и Родос, Патмос, Кос и Калимнос. Во таа смисла, Липсиските острови се одличен избор за истражување на овие острови.

Бидејќи патиштата на островот не се многу одлични и нема многу автомобили, посетителите обично уживаат во прошетка покрај брегот. Се разбира, постојат одлични таверни, кои служат специјалитети од островска кујна.

Равдуха, островот Крит

Едно од најтрадиционалните места не само на Крит, туку можеби и во цела Грција, се наоѓа на полуостровот Родопа. Оддалечено е од градот Ханија околу 20 километри.

Само околу 130 луѓе живеат во селото Ревдуха. Самото село се наоѓа на рид, па нуди фантастичен поглед кон заливот Кисамос. Во близина има и плажа, идеална за туристи кои бараат мир и тишина.

Иако многу жители на најголемиот грчки остров сакаат да го посетуваат ова село, тоа сепак не е познато по масовен туризам. Ова е токму она што му дава посебен шарм.

Лихадонисја, Евија

Многу туристи кои летуваа на Евија, имаа можност да одат на пат на овие острови. Лихадонисја или Лихадес се наоѓаат веднаш спроти Камена Вурла.

Најголемиот остров и единствениот кој претходно бил населен е Манолија. Групата се состои од вкупно 6 острови, а Стронгили е можеби најпознат, затоа што на него има светилник.

Донуса, Киклади

Во непосредна близина на најголемиот остров во групата Киклади, Наксос, како и попознатиот Аморгас, се наоѓа овој мал грчки остров. Иако релјефот на Дануза е претежно ридско-планински, плажите на овој остров се нешто што на многумина им одзема здив.

Бидејќи ова е прилично неискористен остров за туристите, Дануза може целосно да ги исполни очекувањата на сите оние кои сакаат мир и тишина.

Алипа, Мани, Пелопонез

Прекрасната плажа со кристално чиста вода е дефинитивно една од карактеристиките на ова место. Инаку, целиот регион Мани е интересен и сè уште е недоволно истражен во однос на туризмот.

Областа на Алипа е буквално како бисер скриен помеѓу неколку села во регионот Мани. Тука доаѓа до израз целата величественост на природата. Можеби затоа во Алипа се снимаше познатата реклама за грчки пијалок.

(Телеграф.рс)

Последни објави

spot_img

Поврзани објави