5 намирници кои содржат природен колаген: Еве што треба да јадете за убавина и здравје

- Advertisement -

5 намирници кои содржат природен колаген: Еве што треба да јадете за убавина и здравје

Бобинки се добри за вашата кожа затоа што се богати со антиоксиданти и затоа можат да ве заштитат од пигментација. Заради папаја, вашата кожа ќе свети природно, а доматите ќе ја оживеат бледата и уморна кожа.

Изреката „вистинската убавина доаѓа одвнатре“ е навистина точна, а тоа најдобро го гледа храната што ја јадеме. Здравата исхрана се рефлектира во нашата кожа на лицето. Ако сакате навистина мазно, сјајно и еластично, проверете дали јадете правилно.

- Advertisement -

Покрај исхраната, на вашата кожа ќе влијае и недостаток на вода и сон, па затоа треба да внимавате и на тоа. Поради ваквите фактори, вашата кожа може да изгледа уморна и бледа. Кремите и серумите за кожа се ефикасни, но само во одредена мерка. Она што го јадете влијае на целокупното здравје и кожата. Хранлива и здрава храна што содржи многу витамини и минерали е неопходна за вашата кожа.

Колку помалку внимание посветувате на сопствената исхрана, толку повеќе проблеми со кожата ќе имате – сува кожа, предвремено стареење, брчки.

Повеќето експерти велат дека урамнотежената исхрана, односно принципот на сè малку по малку, е вистинскиот пат до сјајна кожа. Пиење многу вода, одмор и храна ќе ѝ дадат на вашата кожа природен сјај.

Оваа храна ја храни кожата одвнатре:

1. Бобинки
Секоја бобинка е добра за вашата кожа. Богато е со антиоксиданти и може да ве заштити од пигментација. Бобинките ја одржуваат вашата кожа цврста, сјајна и млада. Слободните радикали ги оштетуваат мембраната и клетките на кожата, а може да се појави и оштетување на клеточната ДНК. Антиоксидансите и другите фитохемикалии ги штитат клетките, така што автоматски постои помал ризик од оштетување. И кога ги заштитувате клетките од оштетување, вие исто така им обезбедувате заштита од предвремено стареење.

Боровинките се полни со антиоксиданти, кои помагаат во обновувањето на структурата на клетките, а истовремено го забавуваат процесот на стареење на кожата. Иако боровинките се достапни свежи за многу краток период, тие може да се добијат замрзнати во текот на целата година, а може да ги јадете сами, и како додаток на овошни салати, смути, десерти или шејкови. За максимално искористување на нивната хранлива вредност, јадете ги сирови.

2. Папаја
Папајата кога се јаде сирова или се нанесува на лицето и дава најдобри резултати на вашата кожа. Заради папаја, вашата кожа ќе свети природно. Исто така, ќе ги исчисти сите темни дамки.

Ензимот папаин, е природна состојка на сите папаја. Сепак, најголемите количини се забележани кај сè уште незрели овошни дрвја. Папаин во голема мера помага во варењето на протеинската храна. Неодамнешна јапонска студија покажа дека препаратите со папаја имаат антиоксидантно дејство и лекуваат мукозни мембрани. Папаин го подобрува заздравувањето на раните и затоа е многу корисен за кожата.

Папаја содржи и витамин Ц, кој помага да се врати еластичноста на кожата и да се произведе колаген кој е одговорен за еластичноста на кожата.

3. Семки од сончоглед
Сите видови семе и јаткасти плодови се одлични за вашата кожа, а особено сончогледите. Тие се како волшебна напивка која помага во здраво производство на колаген, а антиоксидансите помагаат во заштитата на кожата од оштетување на сонцето и другите токсини во околината. Може да грицкате семе од сончоглед дневно или да ги јадете за појадок со овошје и житарки.

4. Домат
Ако сакате да ја оживеете бледата и уморна кожа или да отстраните тен, консумирајте домати. Исто така, помага да се нанесат домати на лицето. Совршено ја подмладува вашата кожа, ја прави мека и сјајна. Исто така, помага при порите. Антиоксидансите во доматите имаат корист за мрсна кожа затоа што го намалуваат лачењето на себум во областа на Т-зоната и ги затвораат порите.

5. Банана
За млада, свежа и здрава кожа, бананите се суперхрана. Тие содржат витамини А, Б и Е кои се одлични за вашата кожа и помагаат во процесот на стареење, правејќи ја кожата цврста, млада и сјајна одвнатре. Ова овошје ќе ја потхрани и заживее сувата кожа, како и ќе ја изедначи грубата и стара кожа. Јадете банани во ограничени количини затоа што се исклучително богати со шеќери, па затоа се крева инсулин, но во производи за нега на кожата, користете ги секогаш кога ќе почувствувате дека кожата е сува и желна за интензивна нега.

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!