7 причини зошто да јадете јаболко на празен стомак

- Advertisement -

7 причини зошто да јадете јаболко на празен стомак

Јаболкото е едно од овошјата кои имаат огромен број на здравствени придобивки за сечиј организам.

Многу од нутриционистите го препорачуваат како одличен начин за почнување на денот, бидејќи го прочистува организмот од токсини и помага дигестивниот систем да биде подготвен за она што го очекува во текот на денот.

- Advertisement -

Доколку не можете да јадете само јаболко, додадете го во омиленото смути и на тој начин ќе ги искористите сите негови придобивки.

Следните 7 здрави причини нека бидат поттик јаболката да станат редовен дел од вашата исхрана.

1. Ја подобруваат работата на срцето и го намалуваат таложењето на масни наслаги во артериите.

2. Го намалуваат нивото на холестерол во крвта.

3. Штитат од дијабетес.

4. Помагаат во намалувањето на тежината.

5. Ги зајакнуваат коските.

6. Ги штитат забите од кариес.

7. Ја превенираат појавата на Алцхајмерова болест.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави