9 билки и зачини кои се борат против воспалението

- Advertisement -

9 билки и зачини кои се борат против воспалението

Некои билки и зачини, како ѓумбир и бибер, содржат антиинфламаторни соединенија кои можат да го намалат воспалението и да имаат корист за целокупното здравје. Воспалението е начин на телото да се бори против инфекциите и да се лекува. Меѓутоа, во некои ситуации воспалението може да излезе од контрола и да трае подолго отколку што е потребно. Ова се нарекува хронично воспаление, а студиите го поврзуваат со многу болести, вклучувајќи дијабетес и рак. Исхраната игра клучна улога за вашето здравје. Она што го јадете, вклучувајќи различни билки и зачини, може да влијае на воспалението во вашето тело. Оваа статија ја разгледува науката зад 9 билки и зачини кои можат да помогнат во борбата против воспалението.

1. Ѓумбир Ѓумбирот е вкусен зачин со пиперка, но сладок вкус. Можете да уживате во овој зачин на различни начини, како свеж, сушен или во прав. Надвор од кулинарската употреба на ѓумбирот, луѓето го користеле илјадници години во традиционалната медицина за лекување на бројни заболувања. Тие вклучуваат настинки, мигрена, гадење, артритис и висок крвен притисок. Ѓумбирот е неверојатно разновиден и лесно се вградува во многу јадења, како што се помфрит, чорби и салати. Алтернативно, можете да купите додатоци од ѓумбир од продавници за здрава храна или преку Интернет.

- Advertisement -

2. Лук Лукот е популарен зачин со силен мирис и вкус. Луѓето го користеле во традиционалната медицина со милениуми за лекување на артритис, кашлица, запек, инфекции, забоболки и многу повеќе. Повеќето здравствени придобивки на лукот доаѓаат од неговите сулфурни соединенија, како што се алицин, диалил дисулфид и S-алилцистеин, кои се чини дека имаат антиинфламаторни својства. Лукот е разновиден и лесен за додавање во вашите јадења. Алтернативно, можете да купите концентриран лук и екстракт од стар лук додатоци. Лукот е богат со сулфурни соединенија кои се чини дека ги намалуваат воспалителните маркери и го зголемуваат нивото на корисни антиоксиданси.

3. Куркума Куркумата е зачин популарен во индиската кујна што луѓето го користат уште од античко време. Тој е преполн со преку 300 активни соединенија. Главен меѓу нив е антиоксиданс наречен куркумин, кој има моќни антиинфламаторни својства. Студиите кај луѓе со остеоартритис откриле дека земањето додатоци на куркумин обезбедува олеснување на болката слично на онаа на вообичаените НСАИЛ.

За жал, куркумата содржи само 3% куркумин по тежина, а вашето тело не ја апсорбира добро. Најдобро е да се зема куркумин со црн пипер, бидејќи вториот содржи соединение наречено пиперин, кое може да ја зголеми апсорпцијата на куркумин до 2000%. Ако сакате да земате куркумин поради неговите антиинфламаторни својства, најдобро е да купите додатоци на куркумин, идеално оние кои исто така содржат екстракт од црн пипер или пиперин.

4. Кардамон Кардамонот е зачин роден во Југоисточна Азија. Има силен сладок, зачинет вкус. Богатиот, комплексен вкус на кардамон го прави одличен додаток на кари и чорби. Зачинот е достапен и како додаток во форма на прав или капсула. Се чини дека кардамонот го зголемува антиоксидативниот статус и ги намалува маркерите на воспаление во телото.

5. Црн пипер Црниот пипер е познат како крал на зачините бидејќи е популарен во целиот свет. Традиционално, луѓето користат црн пипер за лекување на одредени здравствени состојби, како што се астма, дијареа и многу други стомачни заболувања. Истражувањата покажуваат дека црниот пипер и неговото главно активно соединение пиперин може да играат улога во намалувањето на воспалението во телото. Црниот пипер е широко достапен и лесно се додава во вашата исхрана. Обидете се да ја зачините вашата храна со прстофат мелен црн пипер. Добро оди со зеленчук, месо, риба, живина и јадења со тестенини.

6. Женшен Женшенот е растение кое луѓето во Азија го користеле илјадници години, ценејќи го поради неговите лековити својства. Тоа е поврзано со многу здравствени придобивки, главно поради неговите активни соединенија наречени ginsenosides. Нивните ефекти вклучуваат намалување на знаците на воспаление во телото. Женшен лесно се додава во вашата исхрана. Можете да ги стрмите неговите корени во чај или да ги додадете во рецепти како супи или помфрит. Алтернативно, можете да земете екстракт од женшен како додаток.

7. Зелен чај Зелениот чај е популарен билен чај за кој луѓето често се залагаат за неговите здравствени придобивки. Полифенолите во зелениот чај, исто така, се чини дека се корисни за воспалителни здравствени состојби, како што се остеоартритис, ревматоиден артритис, Алцхајмерова болест, болести на непцата, па дури и некои видови на рак. Листовите од зелен чај се широко достапни и лесно се прави вкусен чај. Алтернативно, можете исто така да се обидете да купите додатоци во прав од мача или екстракт од зелен чај.

8. Рузмарин Рузмаринот е вкусна, ароматична билка која потекнува од Медитеранот. Истражувањата покажуваат дека рузмаринот може да помогне да се намали воспалението. Се верува дека ова се должи на високата содржина на полифеноли, особено розмаринска киселина и карнозинска киселина. Рузмаринот добро делува како зачин и добро се комбинира со неколку видови месо, како говедско, јагнешко и пилешко. Богат е со полифеноли, кои се чини дека имаат антиинфламаторно дејство.

9. Цимет Циметот е вкусен зачин направен од кората на дрвјата од семејството Cinnamomum. Двата главни типа на цимет се цејлонскиот цимет, исто така наречен „вистински“ цимет и касија цимет, кој е најчестиот вид. Луѓето го ценат циметот за неговите здравствени придобивки илјадници години. Особено, додека циметот е безбеден во мали количини, премногу цимет може да биде опасно. Циметот, особено почестата сорта касија, има високо ниво на кумарин. Ова соединение е поврзано со оштетување на црниот дроб кога луѓето консумираат премногу од него. Статијата е само за информативни цели и не е препорака или замена за професионална консултација.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави