9 ЗАПОВЕДИ НА ВИСТИНСКИ МАЖ: „На жените денес им треба маж, а не маже“, вели психологот Александар Шахов.

- Advertisement -

9 ЗАПОВЕДИ НА ВИСТИНСКИ МАЖ: „На жените денес им треба маж, а не маже“, вели психологот Александар Шахов.Психологот Александар Шахов открива како најдобро да се движите низ машкиот свет.

Во различни списанија ширум светот можеме да најдеме различни совети кога се во прашање жените. Психологот Александар Шахов , сепак, неодамна објави неколку корисни совети за мажи. Еве неколку насоки кои, според него, треба да ги следи секој вистински маж :

1. Одржувајте го зборот

- Advertisement -

Ако не си го одржиш зборот, тогаш ниту жена ти, ниту твоето дете, ниту пријателот, па дури и непријателот нема да те сфатат сериозно. Одржете го зборот или исчезнете достоинствено.

2. Не бидете разгалени

Сите ние научивме од сопственото искуство дека секогаш кога ќе покажеме знаци на слабост, другите ќе ни судат. Затоа, не плачи, стискај заби, не покажувај емоции затоа што светот ќе те здроби. Од почетокот на времето до денес, вистинските мажи ги потиснувале своите емоции и биле силни и моќни. Мора да се потсетиме на тие времиња и мора да заборавиме на оние добро познати фрази „Уморен сум“, „Сè боли“, „Не можам да најдам работа“… Не кукајте колку е тежок животот. Победи или загини. Тоа е единствениот избор за мажите.

3. Умеете да преживеете во сите можни услови

Ако сте маж, ваша должност е да знаете како да преживеете. Се работи за обезбедување пристоен живот за вашето семејство, за вашето „племе“. Мора да бидете подготвени за тоа, бидејќи непријателите го чекаат само вашиот погрешен чекор. Мора постојано да учите нови работи и да ги развивате своите вештини. Машкиот свет не прифаќа изговори и изговори.

4. Студија

Бидете подготвени да го научите најдобриот начин да заработите пари. Учете психологија затоа што ќе ви треба за да преговарате со луѓето. Исто така, мора да ја проучувате психологијата на жените. Жените се како динамит, ако не знаете како да се справите со нив можат многу лесно да експлодираат. Не сакаме тоа да се случи, нели? Во принцип, имаме многу мал избор: или учиме и бидеме најдобри, или остануваме самозадоволни будали.

5. Алчноста е за слабите

Самоуверените мажи знаат да споделат. Само силните знаат да даваат на другите, бидејќи се свесни за фактот дека лесно ќе го заменат и надоместат. Тој што дава е силен. Алчноста е за кукавици. На таквите мажи им недостасува самодоверба и нивната иднина е неизвесна. Се тресат за секој динар. Дарежливоста е резервирана само за кралевите и хероите.

6. БИДЕТЕ силни, не само навидум силни

Фактот дека пуштате брада и напумпате бицепс не мора да значи дека сте силни. Знаеме дека агресивниот изглед е само маска зад која се кријат страв и збунетост. Силниот човек нема потреба да ја покажува својата сила на друг. Волците не лаат како домашните кучиња. Тие си го прават своето. Наша обврска е да ургираме кога е тешко. Тоа е всушност вистинската машка моќ – да се прави она што другите не можат. Ние сме тука да обезбедиме мир, среќа и спокојство на нашите најблиски. Не се однесувајте како да сте силни, туку покажете го тоа со своите постапки.

7. Мажот е тој што го прави првиот потег

Родени сме да го направиме првиот чекор. Машкиот мозок е способен објективно да ја разгледа ситуацијата без мешање на емоциите. Кукавица е оној кој се плаши да направи грешка и не е подготвен да преземе одговорност. Секој што ја одложува секоја проблематична ситуација и ги брише проблемите под тепих е кукавица.

8. Човекот е доверлив

Она што секој маж треба да го знае е дека жената треба да му верува. Жените се ранливи, па затоа е многу важно таа да може да се потпре на него. Ако наидете на проблем, реши го со сопругата наместо да и се закануваш дека ќе раскинеш.

9. Човекот е хранител

Мажите денес страдаат од синдромот Вини Пу. Мажите мора да знаат како да обезбедат храна за своето семејство. Запомнете дека во камено доба човекот не знаел глад, бидејќи бил принуден да лови и никогаш не бил гладен.

Последни објави

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата Овој џем кој се приготвува од...

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет! Списанието Reanimation објави...

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Поврзани објави

error: Content is protected !!