9 намирници кои предизвикуваат надуеност – не јадете ги навечер

- Advertisement -

9 намирници кои предизвикуваат надуеност – не јадете ги навечер

Подуеноста е причина за вишокот килограми и не особено добриот изглед. Понекогаш се чини дека не правиме ништо за да го предизвикаме. Ние едноставно не мислиме дека нашата храна сама по себе може да го предизвика. Откријте кои се тие. Едемот е предизвикан од различни фактори, вклучувајќи медицински состојби како што се проблеми со срцето, проблеми со бубрезите и алергии, како и одредени видови храна. И тие исто така се поделени во две категории: некои предизвикуваат едем поради задржување на течности, други се алергени. Храна која задржува течности

1. Солено. Конзумирањето солена храна лесно може да доведе до задржување на течности во телото и да предизвика оток. Тоа се солени грицки, чипс, крекери, солени ореви, сирења и колбаси.

- Advertisement -

2. Алкохол. Едемот често се јавува по консумирање алкохол или алкохолни производи како вино и пиво. Алкохолот може да го зголеми нивото на антидиуретичен хормон (ADH), кој придонесува за задржување на течности во телото. Главното правило во овој случај е, пред сè, да не се јаде таква храна навечер. Во спротивно, отокот е загарантиран наутро. И воопшто, ако постојано ви пречи отокот, треба да ја намалите нивната употреба. Во исто време, пијте повеќе вода.

Храна што предизвикува алергија Некои видови храна предизвикуваат алергиски отоци. Сепак, тука се најважните алергени:

 •  Јаткасти плодови – кикиритки, бадеми, ф’стаци, ореви итн.
 • Млечни производи – млеко, сирење, јогурт итн.
 • Јајца – пилешки јајца и производи кои содржат јајца, како мајонез.
 • Морска храна – ракчиња, јастози, ракови и други
 • Соја – млеко од соја, соја сос, соја и други производи.
 • Пченица – леб, тестенини, мафини и друга храна која содржи пченица.
 • Овошје – портокали, јаболка, грозје, ананас, киви.

Како да избегнете оток?

 • Следете го внесот на течности. Пијте доволно вода за да го одржувате вашето тело оптимално хидрирано. Сепак, избегнувајте да пиете големи количини течност одеднаш, особено навечер, за да избегнете задржување на течности.
 • Ограничете го внесот на сол. Претерувањето предизвикува задржување на течности во телото. Избегнувајте солена храна, брза храна.
 • Вежбајте. Физичката активност ја подобрува циркулацијата на крвта и го спречува задржувањето на течности
 • Избегнувајте или ограничете го внесот на алкохол. Алкохолот може да придонесе за појава на едем
 • Следете го здравјето. Јадењето е јадење, но ако имате медицински проблем кој може да предизвика оток, важно е да посетите лекар и да земете лекови доколку е потребно. Ако отокот не исчезне, но не јадете ништо што може да доведе до оваа состојба, дефинитивно треба да се консултирате со лекар.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави