Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми

- Advertisement -

Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми
Мешавината од лимон, сол и бибер е прекрасен лек за 6 проблеми.

1. Болки во грлото Може да се ослободите од болното грло со додавање на 1 лажица свеж сок од лимон , половина лажичка црн пипер и една кафена лажичка сол во чаша топла вода. Течноста се користи за гаргара.

2. Отстранете ги камењата од жолчката Стврднатите наслаги на дигестивните сокови во жолчното кесе се нарекуваат жолчни камења. Тие можат да бидат исклучително болни и да доведат до дигестивни проблеми. Измешајте 3 лажици маслиново масло со 1 лажица сок од лимон и 1 лажичка црн пипер. Пијте ја оваа смеса. Ќе ви помогне да се ослободите од жолчните камења.

- Advertisement -

3. Афти Ако вашето здравје не е многу добро, веројатно често патите од херпес. За да се ослободите од нив, ставете една лажица хималајска сол во чаша топла вода и промешајте. Додадете малку црн пипер. Со оваа течност исплакнете ја устата три пати на ден и многу брзо чиревите ќе исчезнат.

4. Слабеење Сакате да изгубите малку тежина? Тоа е можно со помош на следниот пијалок: 1/4 лажичка мелен црн пипер, 2 лажици сок од лимон и една лажица мед во чаша вода. Земете ја смесата секое утро на празен стомак и брзо ќе ослабете!

5. Гадење
Вознемирениот стомак може да се смири со црн пипер, додека лимонот ќе го спречи гадењето. Измешајте една лажица сок од лимон и една лажичка црн пипер во голема чаша топла вода и полека испијте ја течноста во мали голтки.

6. Настинки и грип Лимонот може да направи чуда во лекувањето на настинки или грип.

Додадете сок од половина лимон во голема чаша зовриена вода и кората од неа. Оставете ја течноста десет минути и отстранете ја кората од лимон од чашата. Посипете со малку црн пипер. Пијте ја оваа течност секој ден додека не се чувствувате подобро.

Важно: Статијата е информативна и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!