Пијалак од овес за чист црн дроб – како да се подготви и како да се земе

- Advertisement -

Пијалак од овес за чист црн дроб – како да се подготви и како да се земе

Овесната каша има одличен терапевтски и прочистувачки ефект врз целиот гастроинтестинален тракт и црниот дроб. Тие содржат огромна количина на хранливи материи, диетални влакна, холин, амино киселини и фосфолипиди. Ова ги прави исклучително корисни за црниот дроб, бубрезите, панкреасот.

Прочистување на црниот дроб со пијалок од овесна каша За чистење на црниот дроб, овесната каша со мед и лимон е идеална опција. Контраиндициран е кај гастричен улкус и гастритис. Се подготвува на следниов начин: 3 супени лажици овес прелијте ги со 3 литри ладна вода.

- Advertisement -

Оставете ја течноста да зоврие и динстајте на тивок оган 30 минути. Потоа завиткајте го тенџерето со ќебе и оставете да отстои 24 часа. Готовиот пијалок процедете го низ газа и додадете 100 грама природен мед. Повторно загрејте ја течноста додека не се појават меурчиња и потоа изладете ја.

Пред да го земете овој лек за да го подобрите неговиот терапевтски ефект, додадете му 1 лажичка сок од лимон. Пијте 100 ml од оваа течност 3 пати на ден. Пијте во мали голтки, 30 минути пред јадење. Текот на третманот трае околу еден месец.

Важно: Написот е само за информативни цели и не ја заменува консултацијата со лекар или нутриционист!

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!