Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

- Advertisement -

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден
Мешавината од лен и вода помага при дури 7 проблеми со кожата…

Дали знаете дека постои домашен третман после кој за 12 дена не би се препознале себе си: Ако имате проблем со брчки, пробајте го што побрзо.

Тајната е во лененото семе, кое со своето лековито својство придонесува за подобрување на вашето поткожно ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа оној младешки изглед во пределот околу образите, особено во сензитивните делови на кожата околу очите, каде кожата е најтенка и склона на брчкање.

- Advertisement -

Ставете лажица ленено семе во чинија и прелијте го со третина шолја зовриена вода, мешајте неколку минути и потоа прекријте го со салфетка и оставете го да отстои до вечер.

Исцедете ја мешавината таа вечер. Користете ја геластата водена маса во која стоело лененото семе.

Нанесете го овој раствор од лененото семе на исчистено лице и врат. Не морате да се грижите за пределот на очите, слободно нанесете и на тоа место.

Кога маската ќе се исуши на вашето лице, повторно намачкајте. Оваа процедура повторете ја пет пати.

Ефектите од маската од ленено семе:

  • Ги подигнува цртите на лицето, тонира и ја затегнува кожата
  • Ги намалува широките пори
  • Ја хидрира кожата
  • Го намалува вишокот на себум на масната кожа
  • Помага во спречувањето на формирање на акни и отстранување на мозолчиња од лицето
  • Го забавува создавањето на брчки и го елиминира создавањето на тенки линии на лицето бидејќи има својства кои интензивно го забавуваат стареењето.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!